válkaČeskoslovenskoobjevy

Šlechtičnu pohřbili společně s jejím milencem, aby si užívala sexu i po smrti

Šlechtičnu pohřbili společně s jejím milencem, aby si užívala sexu i po smrti
Zdroj: archaeologynewsnetwork.blogspot.cz

Pohřbívání mrtvých s lidskými oběťmi bylo ve starověké Koreji poměrně běžným zvykem. Nedávný nález hrobu z 5. až 6. století je však unikátem. Je to poprvé, co tamní archeologové našli hrob, kde lidská oběť ležela vedle zemřelého, navíc v pozici jako při pohlavním styku.

Irena Gruberová 13. dubna 2015

Hrob s ostatky muže a ženy ve věku kolem dvaceti až třiceti let byl nalezen ve městě Kjongdžu, které bývalo více než 1 000 let hlavním městem království Sjednocená Silla (668-936).

Odborníci jsou si jisti, že hrob byl určen pro zesnulou ženu. Její tělo totiž leží na zádech s tváří směrem k obloze a je ozdobeno šperky ze zlata a drahokamů. Zato muž byl pohřben bez jakýchkoli příkras a jeho tělo spočívalo vedle ženy a bylo natočeno k ní. Z toho archeologové usuzují, že muž sehrál roli lidské oběti, to znamená, že jej po smrti ženy zabili a uložili k ní do hrobu.

Mrtvá žena měla na sobě krásně zdobené náušnice ze zlata.

Mrtvá žena měla na sobě krásně zdobené náušnice ze zlata.

Žena byla zřejmě z urozeného, šlechtického rodu, soudě podle artefaktů jako meče, koňského postroje a keramiky, nalezených ve vedlejší pohřební komoře. Jak známo, v království Silla, kde v jednu dobu vládla i královna, zaujímaly ženy poměrně významné postavení.

Obětování mužů bylo sice vzácné, ale nikoli výjimečné. Nicméně mezi lidskými oběťmi převažovaly spíše ženy a děti.

„Není to první případ, kdy byla mužská oběť pohřbena v ženské hrobce, ale mužské oběti byly často spíše pohřbívány ve vedlejší komoře spolu s artefakty a měly sloužit mrtvým jako jejich stráž,“ uvedl jeden z archeologů Kim Kwon-il. Jak rovněž poznamenal, mužovo tělo bylo navíc položeno k tělu zemřelé velmi blízko a jejich hlavy byly k sobě přitisknuty. „To je nezvyklé,“ řekl Kim Kwon-il. „Lidské oběti jsme většinou nacházeli u nohou zemřelých.“

Typická hrobka z období království Silly

Typická hrobka z období království Silly

Někteří historici se proto domnívají, že muž byl milencem zesnulé šlechtičny. Jejich těla byla po smrti v hrobě naaranžována tak, aby připomínala milostný akt. Stehenní i lýtkové kosti muže byly tudíž položeny na ženině těle. Tuhle hypotézu podporuje svým způsobem i fakt, že se v království Silla vyráběly proslulé hliněné figurky, realisticky znázorňující muže s nadměrným penisem a ženu s velkými ňadry při jejich sexuálním styku.

„Jde o významný objev, neboť ukazuje neznámý typ pohřbívání živého s mrtvým v období Silly,“ okomentoval nález profesor z univerzity v Tedžonu Lee Han-sang. Doposud se v regionu z této doby našlo jen 24 hrobů.

Další články

Zavří­t reklamu