Tahle žena již zachránila 1000 psů a 200 koček.

Tahle žena již zachránila 1000 psů a 200 koček. | zdroj: Animal Asia


Šlechetná čínská důchodkyně: na vlastní pěst zachraňuje psy před brutálním týráním a zabíjením

TÉMATA: psi | psí útulek | ochrana zvířat | týrání zvířat | Čína | psí maso

user-avatar

Markéta Oderská

15. 07. 2015 | 11:00

65letá bývalá učitelka Jang Siao-jün každým rokem urazí 2 400 kilometrů a utratí všechny své skromné úspory, aby zachránila několik desítek psů před jistou smrtí. V Číně se totiž každoročně koná neuvěřitelně brutální festival v pojídání psího masa, při němž je utýráno, zabito a zkonzumováno více než 10 tisíc psů!

O Číňanech je známo, jak si rádi pochutnávají na psím mase. Tento zvyk má zejména na jihu Číny dlouholetou tradici, které se mnozí Číňané ani pod palbou kritiky ze zahraničí nedokáží jen tak vzdát. Vrcholem krutého zacházení se psy je každoroční festival pořádaný o letním slunovratu ve městě Jü-lin, na kterém lidé zabijí a sní tisíce psů i koček. Za tímto účelem pořadatelé nejen sbírají z ulic zatoulané psy a kočky, ale dokonce je i kradou jejich majitelům. Nebohá zvířata pak vězní narvaná v malých, stísněných klecích a nedopřejí jim jídla ani vody. Pokud neumřou hladem a žízní, jsou psi před zraky účastníků festivalu ubiti k smrti a jejich maso skončí v horkém kotli nebo na pekáči.

65letá bývalá učitelka Jang Siao-jün

Ne všichni v Číně však tyto praktiky schvalují. Jednou z těch, kdo volá po lepším zacházení se psy, je 65letá učitelka v důchodu Jang Siao-jün. Nespokojí se však jen s proklamacemi, a než by čekala na vládu, než něco ve prospěch zvířat udělá, raději bere osud čtyřnohých chlupáčů do vlastních rukou. Letos opět vyjela ze svého domova do Jü-linu, aby od pořadatelů odkoupila některé psy, kteří by jinak šli na porážku. Loni takto zachránila 360 psů, letos sto a za jejich záchranu již vydala 850 000 jüanů (v přepočtu kolem téměř 137 000 Kč), které si z důchodu a dobrovolných dárcovských příspěvků naspořila. Odkoupená zvířata si bere k sobě domů do Tchien-ťinu, kde provozuje vlastní skromný útulek, v němž v současné době přebývá 1000 psů a 200 koček.

Jang chystá jídlo pro psy.

Kvůli nim Jang každé ráno vstává už v pět a pracuje až do desíti večer. Sní jen jedno jídlo denně, ale zvířata krmí dvakrát denně. Protože má omezené finanční prostředky, většinou jim dělá jen napařovaný kukuřičný chléb, nad jehož přípravou tráví denně osm hodin. Kromě toho také poskytuje zvířatům, z nichž mnohá jsou nemocná nebo postižená, potřebnou zdravotní péči. „Doufám, že se mi podaří v Jü-linu založit chovatelskou psí stanici a rovněž vegetariánskou restauraci, “ prozrazuje energická důchodkyně své další plány a vysvětluje: „Přála bych si, aby skrze ně místní přijali naši kulturu a naučili se mít rádi psy.“

user-avatar

Markéta Oderská

15. 07. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu