Heinrich Schliemann se dostal do učebnic, ale jeho postupy byly poněkud devastační.

Heinrich Schliemann se dostal do učebnic, ale jeho postupy byly poněkud devastační. | zdroj: thevintagenews.com


Slavný Schliemann, který našel bájnou Tróju, používal při vykopávkách dynamit

TÉMATA: archeologie | trója | heinrich schliemann | starověk | turecko

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 03. 2019 | 09:00

Heinrich Schliemann je uctíván jako nadšený archeolog, který našel dávnou Tróju. Méně už se ví, že to byl člověk, jehož přístup k archeologii byl naprosto destruktivní a neváhal používat dynamit uprostřed archeologických nalezišť.

Schliemann je jméno, které se učí dodnes děti v hodinách dějepisu. Byl objevitelem starověké Tróje na pahorku Hissarlik v Turecku. Právě zde se podle starověkých spisů, kterými se Schliemann řídil, měla nacházet Trója. Jeho postup se zdál být geniální a i v současnosti se dává za příklad toho, že občas stačí řídit se dobovými prameny a podaří se rozluštit i dávná tajemství. Jenže na místě samotném si Schliemann počínal doslova jako slon v porcelánu.

Celá oblast se nacházela hluboko pod zemí celkem v devíti úrovních. Aby se Schliemann dostal až na dno celého naleziště, neváhal používat dynamit a jednotlivá patra vyhazovat do povětří. Z dnešního pohledu je to naprosto nemyslitelný postup a Schliemann za něj byl kritizován už ve své době. Tróju sice našel, ale zároveň poničil.

Jeho postupy byly přinejmenším kontroverzní, ale i tak byl Heinrich Schliemann mimořádná osobnost. Mluvil 13 jazyky. Měl na to i vlastní metodu, cizí jazyk se údajně byl schopen naučit za 6 týdnů. V Americe pátral po zmizelém bratrovi, a když zjistil, že je po smrti, tak alespoň ve Washingtonu navštívil amerického prezidenta. Byl to světoběžník, který měl ruské i americké občanství, obchodoval po celém světě od Kalifornie po Petrohrad. Tam to dotáhl až na ředitele carské státní banky. Byl to zkrátka velký duch své doby a schopný člověk. V archeologii ale nebyl patřičně vzdělán, byl amatér a jeho postupy bohužel byly také amatérské. Dějiny ale mají rády vítěze a úspěšné lidi, takže se jeho dynamitové hrátky dnes příliš nepřipomínají a raději se hovoří o géniovi, který šel za svým snem z dětství a nalezl bájnou Tróju.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 03. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu