válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavný kus kmene šokuje tím, že pluje vertikálně a nikdo neví proč

Když plave kus dřeva ve vodě, tak většinou pluje položený na délku na hladině. Existuje jen jedna výjimka, kterou je „Old Man on Lake“ neboli stařec na jezeře. Kmen stromu pluje vertikálně v oregonském Kráterovém jezeře. Kmen trčí z vody jako pařez a nikdo neví proč.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2019

První zmínky o tomto kmenu pocházejí z roku 1896, když k jezeru dorazil průzkumník a geolog Joseph Diller. Ten napsal, že na hladině jezera pluje bílý kmen ve vertikální poloze. O pět let později ho Diller znovu pozoroval a zjistil, že kmen urazil za tu dobu 400 metrů. Pozdější podrobnější výzkum ukázal, že Stařec pluje mnohem rychleji a umí urazit za jediný den i čtyři míle. Samozřejmě nemá žádný vlastní pohon, takže i tohle je malá záhada, za kterou ale zřejmě mohou proudy v jezeře.

Karbonová analýza ukázala, že Stařec je nejméně 450 let starý, 120 z nich strávil plutím v jezeře. Zřejmě spadl do vody při sesuvu břehu. Jak se dostal do vody, není příliš důležité, podstatné je, proč plave tak podivným způsobem? Na tuto otázku zatím nezná nikdo odpověď.

Fyzikální zákony mluví jasně, pokud má kmen stejnou hustotu po celé délce, pak prostě musí plout horizontálně. Stařec se už 120 let tvrdošíjně odmítá tímto zákonem řídit. Velká většina z devíti metrů jeho délky je pod hladinou a nadnáší zbytek takovou silou, že je možné se na strom postavit, a ten stále pluje. Čistá voda umožňuje vidět až dolů, kde jsou kořeny. Nic se ale nedotýká dna, které je v tomto sedmém nejhlubším jezeře ještě hlouběji. „Jsem smířený s tím, že to prostě nevím,“ říká ekolog z národního parku Mark Buktenica, k tomu, že ani on, ani nikdo jiný nemá pro podivný jev žádné vysvětlení.

Aby toho nebylo málo, místní lidé věří, že Stařec umí také ovlivnit počasí. Tato legenda pochází z 80. let minulého století, kdy se ke stromu potopili potápěči, aby ho odtáhli stranou. Panovaly obavy, že by mohl narušit lodní provoz na jezeře. Přivázali ho na bezpečném místě, kudy nepluly lodě. Krátce na to začaly prudké bouře a dokonce sněžení, což bylo v srpnu poněkud neobvyklé. Místní lidé proto Starce raději odvázali a od té doby se počasí vrátilo do normálu. Stařec na jezeře je zkrátka fenomén, který vzbuzuje pozornost místních i turistů, a zřejmě to tak bude až do doby, dokud se navždy nepotopí pod hladinu. To může trvat ještě desítky let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu