válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavný hrad Tintagel bude mít nový most, zatočí se vám z něj hlava

Slavný hrad Tintagel bude mít nový most, zatočí se vám z něj hlava
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Hrad Tintagel v jihozápadní Anglii je vyhledávaným cílem turistů. Ovšem dostat se k němu není nic jednoduchého, vzhledem k jeho poloze na skále. Byla proto vyhlášena soutěž na vybudování nového mostu, který by vedl k hradu. A vítězný návrh vypadá skutečně zajímavě.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2016

Nový most je navržen tak, aby kopíroval původní středověkou cestu ke hradu. Středověký most byl položen mnohem níže, a poutníci tak museli ke hradu vystoupat. Tuto myšlenku přejali i autoři nového mostu. Na ten se půjde dostat pouze zespoda. Návštěvníci tak budou mít stejný pocit ze stoupání, jako měli lidé ve středověku. Zpět už se dostanou po novém, pohodlném mostě.

Most má být hotov až v roce 2019, zatím je na světě jen jeho počítačová vizualizace. Každopádně by se díky němu mohli dostat turisté snadno ke hradu, který je opředen mnoha mýty a legendami z dob krále Artuše. Ovšem kolem hradu se víří také emoce. A není to kvůli plánovanému mostu. Do skály poblíž vstupu do hradu byl vyryt obličej slavného kouzelníka Merlina. Cornwallský spolek místních historiků ostře protestuje, podle nich nemá podobná věc na historické památce co dělat. Správce hradu podezřívaji, že jej pozvolna mění v zábavní park, jen aby přilákali turisty. Stejně tak kritizují i neustálé odkazy na krále Artuše. Podle nic legendární král na hradě nikdy nebyl, nebo o tom alespoň neexistují žádné věrohodné záznamy. V drtivé většině turistických průvodců se však o Artušovi píše, takže to mají místní historici nejspíš marné.

Další články

Zavří­t reklamu