Rytíři v podání členů Monty Python neměli kvůli nízkému rozpočtu ani koně, nakonec to vůbec nevadilo.

Rytíři v podání členů Monty Python neměli kvůli nízkému rozpočtu ani koně, nakonec to vůbec nevadilo. | zdroj: thevintagenews.com


Slavný film Monty Pythonů pomohly zachránit rockové kapely

TÉMATA: filmy | monty python | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2020 | 13:30

Monty Python a Svatý Grál je mistrovské dílo od známé britské komediální formace Monty Python. Samotný vznik filmu byl ale lehce punkový, a nebýt pomoci ze strany velkých kapel, možná by vůbec nevznikl. Jeho rozpočet byl totiž od začátku velmi skrovný.

Rozpočet činil v počátku jen 319 000 dolarů. Za tyto peníze chtěli Monty Pythoni natočit celovečerní historický film. Brzy se ukázalo, že je to šílenost, takže se začali shánět investoři, nebo přesněji sponzoři. A ti se našli mezi známými rockovými kapelami, jako byli Pink Floyd, Led Zeppelin, Jethro Tull, nebo zpěvák Elton John. Penězi přispěly také dvě velká nahrávací společnosti Island Records a Chrysalis Records. Pink Floydi, kteří byli velkými fanoušky Monty Pythonů, dali na vznik filmu část výtěžku z alba Dark Side of the Moon. Díky tomuto crowdfundingu se podařilo Monty Pythonům film natočit a dokončit.

Svatý Grál vznikl během pouhých pěti týdnů, částečně na londýnském venkově, částečně ve Skotsku. Problémy s penězi byly prakticky od počátku. A nejen s penězi. Film se odehrává ve středověku, a tudíž Monty Pythoni potřebovali jako kulisy hrady. Jenže na drtivou většinu vyhlédnutých lokací prostě jejich štáb vůbec nepustili. Podařilo se jim nakonec natáčet až na hradě Doune a finální scéna se točila na hradě Stalker. Kdyby měl štáb peníze na zajištění lokací, mohli se Artuš a spol. prohánět po mnohem větších a slavnějších hradech, kterých je Skotsko plné.

 

Podobně to dopadlo s koňmi. Samozřejmě se počítalo s tím, že rytíři budou jezdit na koních. Ale ani tuto esenciální věc nízký rozpočet neumožňoval. Monty Pythoni si s celou situací poradili s humorem sobě vlastním, kdy rytíři cválají na neviditelných koních a zvuky kopyt jim dodávají kokosy.

Britští komici si museli vystačit také s minimem herců – 6 z nich hrálo celkem 44 postav,  přičemž Michael Palin jich odehrál 12 a Terry Gilliam zemřel ve filmu čtyřikrát jako čtyři různé postavy. Ve filmu si zahráli také technici a osvětlovači.

Film Monty Python a Svatý Grál se přes všechny možné potíže, nebo možná i právě kvůli nim, stal naprosto kultovním dílem, které se opakovaně umisťuje v žebříčcích nejlepších komedií.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2020 | 13:30

Zavří­t reklamu