zdroj: YouTube


Slavný Fanfán Tulipán v Brně! Poznáte ho mezi fotbalovými fanoušky?

Nejslavnějším francouzským hercem byl v 50. letech bezpochyby Gérard Philipe (1922 – 1959). Mimořádně nadaný herec, ale i nesmírně pohledný a charizmatický muž drásal srdce fanynkám i v Česku.

user-avatar

Blondie

4. 09. 2014 | 21:02

Gérard Philipe

Když pak v roce 1955 přijel do Prahy, jeho obdivovatelky zablokovaly Národní třídu, pištěly a trhaly mu knoflíky na kabátě. Ty, jimž políbil ruku, padaly do mdlob. Herec proto z pudu sebezáchovy nastrčil před Karlínské divadlo jako náhradníka herce Karla Effu, aby místo něj rozdával autogramy. Sám se pak nenápadně vytratil zadním vchodem. Přitom při natáčení riskantních scén nikdy nevyžadoval kaskadéry, ale sám skákal z výšek, šermoval a naskakoval do jedoucího žebřiňáku.

Gérard Philipe

Podobná davová hysterie se opakovala i v Brně, kde ženské doslova oblehly Mahenovo divadlo. Navzdory tomu chrabrý Fanfán Tulipán neztratil odvahu a šel se posadit mezi 50 tisíc diváků na tribuně nově postaveného fotbalového stadionu Za Lužánkami. Češi tehdy hráli proti Rakousku a vyhráli 3:2. První mezistátní zápas v Lužánkách se zaujetím sledoval i Gérard Philipe. Schválně jestlipak zahlédnete jeho krásnou tvář v publiku?

Gérard Philipe

Hádejte, komu tenkrát fandil. Jasně že českým fotbalistům, ale víte proč? Tak za prvé jeho babička z matčiny strany prý pocházela z Česka. Jmenovala se Wilhelmina Elisabeth Seligerová, žila v Brně, a jak jméno napovídá, patřila k tehdy početné německé menšině. Gérard Philipe byl prý na ni podobný. Do Francie se tato česká Němka provdala za jihofrancouzského cukráře.

Gérard Philipe ovšem sympatizoval s naší zemí ještě z jiného důvodu. Patřili jsme do východního bloku a budovali socialismus, v jehož ideje tento levicově vyhraněný umělec tehdy naivně věřil. Když pak poznal trochu zblízka život za železnou oponou, poměrně rychle vystřízlivěl. Dokonce prohlásil, že už nikomu nedovolí, aby jeho slavné jméno zneužil v politické propagandě.

Do Československa se Gérard Philipe už nikdy nevrátil. Ne proto, že by nechtěl, ale proto, že předčasně opustil tento svět. Zemřel necelé dva týdny před 37. narozeninami na rakovinu jater.  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

4. 09. 2014 | 21:02

Zavří­t reklamu