Petr Falk se stal slavným Columbem navzdory tomu, že měl skleněné oko.

Petr Falk se stal slavným Columbem navzdory tomu, že měl skleněné oko. | zdroj: thevintagenews.com


Představitel Columba Peter Falk to zkoušel u CIA, ale nevzali ho kvůli umělému oku

TÉMATA: herci | celebrity | hendikepy | hendikepovaní | CIA | USA

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2018 | 12:30

Peter Falk řekl kdysi, že mohl být mnohem lepším hercem, pokud by nehrál Columba. Je pravdou, že se mu tato role stala svým způsobem osudnou, nikdy v jiné tolik nezazářil. Ovšem Falk to zkoušel nejen jako herec, ale také jako tajný agent.

Málo se také ví, že Falk ve třech letech přišel kvůli zhoubnému nádoru o pravé oko, které mu bylo nahrazeno skleněným.  Pro jiné by to bylo trauma, Falk se ale naučil z tohoto handicapu těžit a mnohokrát svým umělým okem způsobil pořádné pozdvižení při různých vtípcích.

Za války nemohl ovšem kvůli svémupostižení k armádě. A tak se plavil na obchodních lodích jako kuchař. Hlásil se po své námořní kariéře také k CIA, ale tam se s ním nikdo ani nebavil. Jednooký agent byl pro CIA nepoužitelný. Sám Falk ovšem tuto svou epizodu popsal jinak. Podle něj byly důvody nepřijetí k tajné službě čistě politické. Byl totiž členem odborů námořních kuchařů a stewardů. Odbory, to zavánělo levicí a komunismem, což bylo to poslední, co by CIA chtěla. Prý se navíc zjistilo, že Falk má liberální názory a navštívil Jugoslávii. Zkrátka, jeho kádrový profil neodpovídal tehdejším požadavkům. Ovšem jak Falk zdůraznil, na oko se jej nikdo neptal.

Stejně tak to měl na počátku těžké s herectvím. A to přes to, že vystudoval herectví a dokonce byl nominován na Oscara za roli ve filmu Murder Inc. Harry Cohn z Columbia Pictures řekl Falkovi: „Za stejné peníze, jaké bych platil vám, mohu mít herce se dvěma očima.“ Zkrátka oči byly stále problém. Jenže Falk se vzepřel osudu, stále to zkoušel, a jak to dopadlo, dnes víme všichni. Získal roli detektiva Columba, která jej proslavila a udělala z něj celebritu. Za ni získal pět cen Emmy a Zlatý globus. Nominován na Emmy byl celkem desetkrát, na Zlatý globus devětkrát. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2018 | 12:30

Zavří­t reklamu