válkaČeskoslovenskoobjevy

Představitel Columba Peter Falk to zkoušel u CIA, ale nevzali ho kvůli umělému oku

Představitel Columba Peter Falk to zkoušel u CIA, ale nevzali ho kvůli umělému oku
Zdroj: thevintagenews.com

Peter Falk řekl kdysi, že mohl být mnohem lepším hercem, pokud by nehrál Columba. Je pravdou, že se mu tato role stala svým způsobem osudnou, nikdy v jiné tolik nezazářil. Ovšem Falk to zkoušel nejen jako herec, ale také jako tajný agent.

Tomáš Chalupa 28. srpna 2018

Málo se také ví, že Falk ve třech letech přišel kvůli zhoubnému nádoru o pravé oko, které mu bylo nahrazeno skleněným. Pro jiné by to bylo trauma, Falk se ale naučil z tohoto handicapu těžit a mnohokrát svým umělým okem způsobil pořádné pozdvižení při různých vtípcích.

Za války nemohl ovšem kvůli svémupostižení k armádě. A tak se plavil na obchodních lodích jako kuchař. Hlásil se po své námořní kariéře také k CIA, ale tam se s ním nikdo ani nebavil. Jednooký agent byl pro CIA nepoužitelný. Sám Falk ovšem tuto svou epizodu popsal jinak. Podle něj byly důvody nepřijetí k tajné službě čistě politické. Byl totiž členem odborů námořních kuchařů a stewardů. Odbory, to zavánělo levicí a komunismem, což bylo to poslední, co by CIA chtěla. Prý se navíc zjistilo, že Falk má liberální názory a navštívil Jugoslávii. Zkrátka, jeho kádrový profil neodpovídal tehdejším požadavkům. Ovšem jak Falk zdůraznil, na oko se jej nikdo neptal.

Stejně tak to měl na počátku těžké s herectvím. A to přes to, že vystudoval herectví a dokonce byl nominován na Oscara za roli ve filmu Murder Inc. Harry Cohn z Columbia Pictures řekl Falkovi: „Za stejné peníze, jaké bych platil vám, mohu mít herce se dvěma očima.“ Zkrátka oči byly stále problém. Jenže Falk se vzepřel osudu, stále to zkoušel, a jak to dopadlo, dnes víme všichni. Získal roli detektiva Columba, která jej proslavila a udělala z něj celebritu. Za ni získal pět cen Emmy a Zlatý globus. Nominován na Emmy byl celkem desetkrát, na Zlatý globus devětkrát.

Další články

Zavří­t reklamu