válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavný Čech stavěl vily v Mariboru, partyzáni ho bohužel měli za Němce

Max Czeike je slavný architekt, který se ale proslavil nikoliv na našem území, ale ve Slovinsku. Stavěl zde nádherné domy a patřil ke smetánce místních architektů. Jméno jeho rodiny se dříve psalo Čajka, změna na Czeike se mu za války stala osudným.

Tomáš Chalupa 10. ledna 2015

Max Czeike se narodil 12. prosince 1879 v Novém Jičíně. Někteří členové rodiny se ještě o pět let později podepisovali česky Čajka. Czeike odešel studovat architekturu do Vídně k věhlasnému profesoru Ottu Wagnerovi. Tento hlavní představitel vídeňské secese byl údajně se svým žákem nadmíru spokojen.

Czeike se po dokončení studií přemístil do slovinského Mariboru. Město mu učarovalo a byl nesmírně rád, že se mohl velmi brzy pustit do návrhů místních budov. Starosta Mariboru doktor Alojzij Juvan byl nejen vzdělaný a sociálně cítící, ale také miloval architekturu a snažil se o co největší rozmach města. Czeike dostal příležitost se prosadit.

Czeike postavil v Mariboru mnoho budov, mezi kterými nechyběly velké reprezentativní vily a vysoké činžovní domy. Postavil také rodinné sídlo starosty Juvana nebo školní komplex v nedalekých Mežicích. Zajímavé je, že do školního areálu zahrnul také dřevník a kurník. Jinak šlo ale o stavbu moderní a splňující nejvyšší kritéria.

Czeike se stal v Mariboru vyhledávaným a velmi úspěšným architektem. Se svým kolegou Fritzem Fiedrigerem založili společnosti Friedriger und Czeike. S příchodem nacistů za druhé světové války stavební kvas však v Mariboru ustal. Není známo, že by se Czeike s okupanty jakkoliv zapletl, rozhodně pro ně nikdy nic nestavěl. Jenže na konci války v roce 1945 Němci prchali z Mariboru i celého Balkánu a o slovo se přihlásili místní partyzáni. Stříleli všechny Němce nebo ty, o kterých si to mysleli. A Max Czeike, spolumajitel firmy Friedriger und Czeike, to věru neznělo moc slovinsky. Partyzáni architekta chytli a bez soudu jej zastřelili. Zatímco v České republice je jeho jméno prakticky neznámé, v Mariboru se stalo opravdovým pojmem, a pokud by neštastná akce partyzánů neukončila jeho život, mohla jeho sláva pokračovat.

Další články

Zavří­t reklamu