válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavnou scénu v římské Fontáně di Trevi vymyslela Anita Ekberg. Málem při ní zmrzla

+ 13 fotek+ 14 fotek

Nic tak neproslavilo Anitu Ekberg jako její nezapomenutelná koupel v římské Fontáně di Trevi. Nedávno zesnulá švédská herečka často s oblibou připomínala, že Fellini ji ani neobjevil ani z ní nevytvořil filmovou hvězdu. Tou už dávno byla! Krom toho nejikoničtější filmovou scénu všech dob vymyslela právě ona.

blondie 13. ledna 2015

Do proslulé římské Fontány di Trevi Anita Ekberg poprvé vstoupila několik měsíců před natáčením filmu Sladký život (1960). Bylo to v srpnu za horkého počasí, kdy Ekberg měla v Římě absolvovat focení. „Pořezala jsem si tehdy nohu a s tím zraněním se procházela po městě,“ uvedla pro televizi Tros. „Najednou mi do cesty přišla Fontána di Trevi a mě napadlo, že si očistím ránu ve vodě. Zavolala jsem na fotografa, aby mě vyfotil, a pár dnů nato byly fotky ve všech novinách. A takto pak dostal Fellini ten slavný nápad.“

Vždy popírala, že by měla s Fellinim vztah. Ona se mu sice ohromně líbila, jí však připadal buď jako „homosexuál, nebo impotent“. Když jí při jejich prvním setkání nadšeně sdělil, že je oživlou postavou z jeho snu, Ekbergová mu odsekla: „Do postele s vámi nejdu.“

Herečku, které se kvůli její chladné kráse v Hollywoodu přezdívalo „Ledovec“, ovšem nijak nevzrušoval ani její filmový partner Marcello Mastroianni, s nímž ve filmu Sladký život odehrála nezapomenutelnou, eroticky nabitou scénu v zurčící fontáně. „Většině žen se Mastroianni zdál velmi přitažlivý a sexy, Ekbergové ne. Byla k němu velice chladná, nenašli společnou vlnu a zaručeně mezi nimi nikdy neexistoval erotický vztah. Přesto byli ve Sladkém životě velmi věrohodní,“ svěřil se režisér ve vzpomínkové knize nazvané Já Fellini.

Z natáčení slavné scény ve fontáně

Z natáčení slavné scény ve fontáně

Natáčení scény ve fontáně však pro Ekbergovou nebylo zrovna sladkým zážitkem. Točilo se za mrazivého únorového rána, kdy voda byla ledová. Mastroianni se musel předem rozpálit vodkou, ale trochu přebral, zakopl a spadl do vody. „Mrzla jsem. Museli mě z té vody vytáhnout, protože jsem už necítila nohy,“ líčila své zážitky Anita.

Koupelová scéna však nenechala nikoho chladným. Puritáni byli tehdy pobouřeni, milovníci ženské krásy a vnadných křivek naopak jásali. V očích mnoha se Ekberg stala sexuální bohyní. Do konce života jí tuhle scénu novináři stále připomínali i to, jak ji Felliniho film světově proslavil. Štvalo ji to, a tak stále upozorňovala, že když Sladký život vstoupil do kin, byla už dávno hollywoodskou hvězdou, o mnoho větší než Mastroianni. Toho ostatně přirovnala k nemastné neslané bramboře. „Než se mnou hrál ve Sladkém životě, byl úplnou nulou. Já jsem byla tou solí a omáčkou, která mu dodala chuť,“ prohlásila nemilosrdně.

Sebevědomí této herečce rozhodně nikdy nechybělo. Když v pozdějších letech nabrala kila navíc, tvrdila novinářům, že není tlustá, ale vyspělá. Byla přesvědčená, že římská fontána by se měla přejmenovat na Anitinu fontánu, protože si ji s ní lidé běžně spojují.

Když Marcello Mastroianni v roce 1996 zemřel, zahalili tehdy fontánu do černého sukna na jeho památku. Smuteční barva se znovu objevila na lešení rekonstruované fontány také letos 11. ledna 2015. V den, kdy sladká a nedostupná kráska vydechla naposled.

Při natáčení scény ve fontáně Anitu voda dost studila.

Při natáčení scény ve fontáně Anitu voda dost studila.

Její život ovšem nebyl vždy tak sladký, byť nosila norkové kožichy a jezdila v mercedesu. Byla dvakrát rozvedená, bezdětná a od posledního rozvodu v roce 1975 už nezažila žádný opravdový vztah. V rodném Švédsku ji neuznávali, kritizovali ji za to, že opustila vlast, a vysmívali se jí za její americký přízvuk. Od 90. let už nedostávala žádné významnější role a ke konci života byla téměř na mizině, dokonce musela požádat uměleckou nadaci Fellini o finanční podporu. V roce 2009 skončila v nemocnici se zlomenou nohou a v té době jí neznámí zloději vykradli a zapálili dům. Zemřela v chudobě a osamění, ale jediné, čeho kdy v životě litovala, bylo, že nemohla mít děti. Byla si však jistá, že lidé na ni nezapomenou a že když pro nic jiného, tak pro její koupel ve fontáně si ji budou už navždy pamatovat.

Další články

Zavří­t reklamu