válkaČeskoslovenskoobjevy

Hlavu George Washingtona v památníku Mount Rushmore vytesal český legionář

Hlavu George Washingtona v památníku Mount Rushmore vytesal český legionář
Zdroj: valka.cz

Památník Mount Rushmore je jedním ze symbolů Spojených států amerických stejně jako třeba Socha svobody. Ve skalním masivu jsou poblíž města Keyston v Jižní Dakotě jsou vytesány obří hlavy čtyř amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Je málo známou skutečností, že hlavu George Washingtona vytesal bývalý československý legionář a rodák z Podolí u Nového Města na Moravě František Mička.

Tomáš Chalupa 7. června 2015

František Mička se narodil 1878 v rolnické rodině a vždy projevoval výtvarné nadání. Nakonec se dal na učení do keramické školy v Bechyni. Po jejím dokončení pracoval v různých keramických závodech na Moravě, ale pak vyrazil i na zkušenou do Paříže. Bylo jasné, že František se hodlá usadit ve světě. Vybral si Spojené státy, kam odcestoval v roce 1906.

Usadil se ve Washingtonu, kde v Národním muzeu vytvářel postavy domorodých indiánů pro expozice Antropologického oddělení. Na Floridě se zase podílel na vytvoření památníku v Jacksonville. Pak přišla jeho životní šance. Dostal nabídku podílet se na obřím památníku Mount Rushmore.

Jenže než se mohl pustit do díla, vypukla první světová válka a Mička se rozhodl, že se stane legionářem. Pomáhal v USA verbovat dobrovolníky a pak s nimi odjel v roce 1917 na frontu do Francie. Příliš toho nenabojoval, protože ho poslali do důstojnické školy. Pak se zase začal věnovat náboru nováčků, načež válka skončila.

Na skok si odskočil do nově vzniklého Československa, ale hned zase odcestoval do USA, tentokrát jako úředník hospodářské mise ve Washingtonu. Jenže úředničina se Mičkově povaze příčila, což se nejspíš podepsalo i na jeho pracovních výkonech. V roce 1922 dostal výpověď pro nedostatek kázně. Další volba byla jasná – zpět k sochařině. A konečně mohl pracovat i na svém největším díle, památníku v Mount Rushmore, konkrétně na hlavě George Washingtona. Dnes se o jeho příspěvku k americkému národnímu památníku ví velmi málo, nicméně faktem je, že český rodák skutečně byl spoluautorem busty prvního amerického prezidenta.

Další články

Zavří­t reklamu