Kulturní akce vymyšlená nacisty

Kulturní akce vymyšlená nacisty | zdroj: wikipedia commons


Slavnostní novoroční koncert ve Vídni má nacistické kořeny

TÉMATA: nacisté | třetí říše | hitlerjugend | vídeň

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 01. 2017 | 10:00

Sehnat lístek na tradiční novoroční koncert Vídeňské filharmonie je drahé a většině lidí se to ani nepodaří. Je to prestižní událost a možná vůbec nejdůležitější koncert vážné hudby na kontinentě. Jenže tuhle záležitost vymysleli nacisté, aby vybrali peníze na své vojenské výboje.

Tradice koncertu začala v roce 1939, to už bylo Rakousko součástí Třetí říše. Cíle byly ušlechtilé, díky vybraným penězům se mělo kupovat topivo a zimní vybavení pro vojáky na frontě. Celou akci organizovala nacistická strana. Koncerty se pořádaly až do konce války a podle pohlavárů měly utužit válečnou morálku.

Po skončení druhé světové války tradice koncertů pokračovala. Ovšem temné stíny se nad ní ještě dlouho vznášely. Například na konci šedesátých let byl čestným hostem koncertu, kterého zdravila celá filharmonie, jistý Baldur von Schirach. Byl to nadšený stoupenec nacismu a obdivovatel Adolfa Hitlera. Po uchopení moci nacisty jej Hitler jmenoval vůdcem veškeré nacistické mládeže. Právě jeho zásluhou vyšel zákon, který učinil členství v Hitlerjugend povinným pro všechny mladé Němce. Po vypuknutí války dobrovolně narukoval a krátce se účastnil i bojů na frontě. Nakonec se stal říšským místodržícím ve Vídni a tento post si udržel až do konce války.

Slavným se stal jeho výrok z roku 1942:  "Pokud byste mi chtěli vyčítat, že jsem deportoval z města desítky tisíc Židů do východního ghetta, musím podotknout, že tento krok vidím jako aktivní příspěvek k evropské kultuře."

Schirach byl skutečně zodpovědný za deportaci 185 000 vídeňských Židů do koncentračních táborů. Po válce ho proto v Norimberku odsoudili na dvacet let vězení. Když vězení v roce 1966 opustil, na novoročním koncertu ve Vídni se mu od filharmoniků dostalo mnoha poct. Podobně prý filharmonici odměňovali v průběhu války mnoho nacistických pohlavárů a důstojníků, jak odhalily archivy filharmonie. Soubor je kvůli tomu čas od času podrobován kritice. Naposledy se začalo řešit, že v souboru není ani jeden člen, který by nebyl běloch. Podle mnohých to není náhoda.

Přesto jsou dnes tyto temné počátky kulturní akce zapomenuty a lidé stojí fronty, aby se mohli koncertu zúčastnit. Lístek na něj dnes stojí kolem 24 tisíc korun. Naštěstí však výtěžek už nejde na pořízení zimní výbavy pro vojáky wehrmachtu.      

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 01. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu