válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavnostní loď faraona Cheopse se bude restaurovat

Slavnostní loď faraona Cheopse se bude restaurovat
Zdroj: messagetoeagle.com

Egyptský faraon Cheops (Chufu) je znám především díky pyramidě, kterou nechal za své vlády postavit a která nese jeho jméno. Nyní se odborníci chystají restaurovat Cheopsovu ceremoniální loď. 4500 let stará loď bude opravena do roku 2020.

Tomáš Chalupa 12. dubna 2017

Loď obsahuje mimo jiné 1264 kousků, které jsou přliš křehké nebo naopak velké, aby byly přemisťovány. K jejich rekonstrukci do podoby lodě tedy musí dojít v laboratoři přímo u egyptských pyramid. Poté, co tato mravenčí a náročná práce skončí, bude plavidlo vystaveno ve Velkém egyptském muzeu.

Rekonstrukci financuje japonská Agentura pro spolupráci a univerzita Higaši Nippon. Japonští a egyptští odborníci nyní testují materiál, který by byl k opravě lodi nejvhodnější. Tento proces začal už v roce 2010. Laboratoř, kde se budou opravy provádět, musí mít stejnou teplotu a vlhkost jako jáma, ve které loď ležela po tisíce let. „Celou ji znovu postavíme, každý kousek je důležitý,“ říká Kanan Jošimura, japonský restaurátorský expert.

Části lodi byly nalezeny v pěti jámách poblíž Cheopsovy pyramidy, společně se sesterskou lodí, která již byla zrekonstruována předtím. Egypťané sami dokázali zrekonstruovat první loď, ovšem jejich omezené kapacity vedly k tomu, že některé originální části byly nahrazeny novými. Lodě sloužily k tomu, aby vezly tělo mrtvého faraona do záhrobí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu