válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavné ženy a jejich obočí: podívejte se, jak se obočí měnilo v průběhu historie

+ 13 fotek+ 14 fotek

Rovné, nebo klenuté? Tenké, nebo husté? Příroda ženám nadělila různé tvary obočí, ale ženy si je odedávna upravovaly podle toho, jaké zrovna vládly módní trendy. Někdy převládala přirozenost, jindy rafinovaná vyumělkovanost. Ženy si však odjakživa na svém obočí velmi zakládaly.

blondie 19. srpna 2015

Starověký Egypt

Jak dokládá busta královny Nefertiti, Egypťanky si zakládaly na dlouhém, výrazném a klenutém obočí, které si obarvovaly načerno. Kleopatra, kterou lze považovat za průkopnici v dámském líčení, si obočí i řasy černila mletým sulfidem olovnatým smíchaným s ovčím tukem. Řecký historik Hérodotos zaznamenal, že když kočka zemřela v domě, každý, kdo v něm žil, si na znamení smutku vytrhal své obočí.

Busta královny Nefertiti

Busta královny Nefertiti

Starověké Řecko a Řím

Staří Řekové oceňovali cudnost a nevinnost, takže vdané ženy si obočí nemalovaly, aby neprovokovaly okolí. Pouze ty svobodné si je občas trochu vylepšovaly. Jak v Řecku, tak ve starém Římě bylo módní mít nejen husté, ale i srostlé obočí, neboť bylo považováno za znak inteligence. Pěstovali si ho jak muži, tak i ty nejkrásnější ženy, a pokud se jim obočí nespojovalo, tak si chybějící část domalovali.

Římanky

Římanky

Středověk

Ve středověku se nejvíce cenilo vysoké, klenuté, porcelánově bledé čelo a z toho důvodu si ženy celé obočí vytrhávaly, někdy i řasy. V alžbětinské éře si ženy začaly nejen vlasy, ale také obočí obarvovat načerveno po vzoru mocné anglické královny Alžběty, proslulé mimo jiné svými rezavými vlasy.

Středověké ikony

Středověké ikony

Královna Alžběta

Královna Alžběta

Viktoriánská éra

Ženy, které by v této puritánské době chodily namalované, by společnost považovala za prostitutky. Proto slušně vychované dámy se svým obočím raději nic neprováděly, nechaly ho hustě a bujně růst, jak příroda káže a Bůh je stvořil.

Viktoriánské dámy

Viktoriánské dámy

Zlatá 20. léta

V této době se ženy osvobozovaly od mužů i od konvencí a dávaly to najevo odvážnějším způsobem svého odívání a líčení. Poprvé v historii si svůj vzhled utvářely po vzoru celebrit, zejména pak filmových hvězd. Stejně jako herečka Clara Bow chtěly mít tenounčké a rovnější obočí, protáhlé až za vnější koutky očí. Proto si je vytrhávaly a domalovávaly tužkou nebo ohořelou sirkou a pro více lesku si do obočí vtíraly petrolejovou mast či vazelínu.

Hvězda 20. let Clara Bow

Hvězda 20. let Clara Bow

30. léta

Ženy si dál vytrhávaly obočí, ale tentokrát si je upravovaly tak, aby se jim vyklenulo do vysokého, dramaticky výrazného obloučku, který si někdy protáhly až k oblasti spánků. Chtěly se tak podobat hollywoodským ikonám této doby – Jean Harlowové, Gretě Garbo či Marlene Dietrichové.

Greta Garbo, Marlene Dietrichová, Jean Harlow

Greta Garbo, Marlene Dietrichová, Jean Harlow

40. léta

Trend se otočil a do módy přišel měkčí, přirozenější vzhled a s tím i hustší, byť výrazně vyklenuté obočí, přesně takové, jakým na sebe strhávaly pozornost herečky Joan Crawfordová nebo Lauren Bacallová.

Lauren Bacallová a Joan Crawfordová

Lauren Bacallová a Joan Crawfordová

50. léta

Tón v odívání i líčení udávaly erotické symboly této doby – Marylin Monroe, Elizabeth Taylorová či Audrey Hepburnová. Doba si žádala, aby ženy měly dokonalý makeup na celé své tváři, podtržený pečlivě upraveným, hustým, zaklenutým a černě vybarveným obočím. Ženy měly působit žensky vyzývavě a sexy.

Audrey Hepburnová, Elizabeth Taylorová, Marylin Monroe

Audrey Hepburnová, Elizabeth Taylorová, Marylin Monroe

60. léta

Svým obočím v této dekádě nejvíce proslula Sophia Lorenová, a to z jednoho prostého důvodu: celé své obočí si úplně vyholila a místo něj si namalovala tužkou husté hnědé obočí, které však působilo přirozeně. Docílila toho pomocí přesně vedených, extra krátkých tahů. Zároveň ale dál zůstavalo v módě i rovné a přirozené obočí ve stylu Audrey Hepburnové.

Sophia Lorenová

Sophia Lorenová

70. léta

Zatímco hippies volali po návratu k přírodě a přirozenosti a dívky pod jejich vlivem se téměř vzdávaly pinzet a nechávaly své obočí volně růst stejně jako ochlupení na jiných částech svého těla, s vlnou líbivého disco, která vtrhlo na parkety, se obočí zase začalo škubat, aby bylo tenčí a klenutější.

Květinová dívka

Květinová dívka

80. léta

Čím víc, tím líp, žádala si tato doba. K hustým, trvale zvlněným kšticím se zkrátka hodilo divoké, husté obočí, jakým oplývala třeba herečka Brooke Shieldsová a snažila se o něj zpěvačka Madonna, než se rozhodla imitovat Marylin Monroe.

Zpěvačka Madonna a herečka Brooke Shields

Zpěvačka Madonna a herečka Brooke Shields

90. léta

Všechno bylo možné, vše bylo dovoleno, doba přála svobodě a všem typům obočí, nicméně obočí bylo spíše nenápadné, někdy úplně tenoučké, drobné a přespříliš protrhané, tak jak si je pamatujeme z tváří hereček Drew Barrymore nebo Pamely Andersonové.

Drew Barrymore a Pamela Andersonová

Drew Barrymore a Pamela Andersonová

2000 a dnes

Trendy se stále střídají, takže po éře řádně protrhávaného obočí se opět vrací móda hustého, zarostlého obočí. Ženy si svá obočí zdůrazňují tužkami, vosky a gely, barví si je i odbarvují, dokonce i prokládají šperky … zkrátka doba přeje nápaditému obočí, takovému, jakým se může pochlubit modelka Cara Delevingne. Nedávná studie navíc přinesla zajímavý poznatek – mladší ženy okolo dvaceti let preferují rovnější obočí, zatímco čtyřicátnice dávají přednost výrazněji vyklenutým obloučkům.

Modelka Cara Delevingne

Modelka Cara Delevingne

Nový trend – ošperkované obočí

Nový trend – ošperkované obočí

Související články

Další články

Zavří­t reklamu