válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavná rudá skvrna na Jupiteru je gigantická bouře velká jako tři Země

Hubbleův teleskop pořídil sérii fotografií planety Jupiter, ze kterých potom NASA sestavila velký portrét této planety. Postupně chce takto představit i Saturn, Uran a Neptun.

Tomáš Chalupa 20. října 2015

Na Jupiteru byla vždy středem zájmu tajemná rudá skvrna na jeho povrchu. Vědci už dlouhou dobu vědí, že je to gigantický cyklón. A slovo gigantický ani zdaleka nevystihuje jeho velikost. Do rudé skvrny by se vešly tři planety Země! Vítr v této bouři se žene rychlostí 660 km/h. Co však astronomové zjistili teprve nedávno, je skutečnost, že cyklón se pozvolna zmenšuje a s ním i celá rudá skvrna. Za posledních 200 let se zmenšila zhruba o polovinu. „Vždy, když se podíváme na Jupiter, dráždí nás, že se tam děje neco fascinujícího,“ říká Amy Simon z Goddardova planetárního centra.

Gigantická bouře na Jupiteru je zároveň nejstarší hurikán ve sluneční soustavě. Na jiných planetách dochází k bouřím, které ale trvají maximálně týdny. Jupiterovská bouře trvá staletí, možná dokonce tisíciletí. Jupiter má atmosféru složenou z hélia a vodíku a jeho povrch pokrývá nekonečný oceán tekutého vodíku. Díky této konstelaci mohou bouře na Jupiteru trvat celá staletí.

Další články

Zavří­t reklamu