válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh české roty Nazdar: Prošli mlýnkem na maso v zákopech, rozprášila je vlastní děla, ale nezapomnělo se na ně!

Příběh české roty Nazdar: Prošli mlýnkem na maso v zákopech, rozprášila je vlastní děla, ale nezapomnělo se na ně!
Zdroj: rotanazdar.cz

Legionáři i veřejnost si v těchto dnech připomněli sté výročí založení roty Nazdrar. Její příslušníci svedli v 1. světové válce tvrdé boje u Arrasu, kde utrpěla citelné ztráty. Na hrdiny naštěstí Češi nezapomněli.

Tomáš Chalupa 18. září 2014

Jednotku tvořili dobrovolníci, kteří toužili svrhnout Habsburskou monarchii a zajistit vznik samostatných zemí Česka a Slovenska. Mnoho z nich byli příslušníci Sokola. Na 300 dobrovolníků nakonec bylo zařazeno do francouzské cizinecké legie. Češi si tykali a zdravili se sokolským Na zdar. Francouzi tak začali této rotě říkat rota Nazdar. Od města Bayonne, kde jednotka prováděla slavnostní přísahu, dostala i svůj prapor s českým lvem. Jako součást Marocké divize pak rota putovala na frontu.

Přísaha roty Nazdar

Přísaha roty Nazdar

První boje zažila u Remeše, kde bránila francouzské pozice. Hodina pravdy však nastala po přesunu k Arrasu v květnu 1915. Rota nazdar byla součástí velkého útoku na německé linie. V silné nepřátelské palbě postupovali Čechoslováci vpřed a ztráty narůstaly. Když dostal zásah do prsou poručík Dostál, zemřel se slovy: „Pomstěte mě hoši a pozdravujte naše doma“. V rotě padli všichni důstojníci, zde decimovány byly všechny jednotky divize.

Rota Nazdar

Rota Nazdar

Boje se přenesly do vesnice Neuville, kde se bojovalo o každý dům. Jak legionáři postupovali, snesla se na ně dělostřelecká palba, ale nikoliv od Němců, ale od vlastních, kteří vůbec netušili, že útok postoupil tak daleko. Boje Čechoslováků skončily u zámečku La Folie, kde zcela vyčerpaní zastavili nakonec útok. Brzy poté mohli legionáři konečně trochu vydechnout, protože byli staženi z fronty do zázemí. Z 250 jich 42 padlo a 90 bylo zraněno. Kvůli vysokým ztrátám byla rozpuštěna a její vojáci byli převeleni do jiných jednotek. Smutné je, že celá útočná operace byla v podstatě zbytečná, protože velení nijak postup nepodpořilo ani nevyužilo a za pár dní byla fronta zase tam, kde začínala. To nic nemění na tom, že legionáři z roty Nazdar byli hrdinové a právem si je připomínáme.

Rota Nazdar výročí

Rota Nazdar výročí

Další články

Zavří­t reklamu