Reinstalace kostry velryby v roce 1967

Reinstalace kostry velryby v roce 1967 | zdroj: Národní muzeum


Obří samice velryby “připlula” do Prahy před 130 lety. Kapal z ní tuk a děsně smrděla

TÉMATA: praha | muzea | exponáty | velryby

user-avatar

Václav Pokorný

7. 05. 2018 | 10:00

K nejunikátnější sbírkové položce Národního muzea v Praze patří bezesporu obří kostra plejtváka myšoka. Tato slavná pražská velryba byla poprvé představena veřejnosti 28. listopadu 1888, původně ale v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea byla přemístěna o čtyři roky později, a aby se do tamního sálu vůbec vešla, muselo jí být odebráno několik ocasních obratlů. Tato pozoruhodná kostra měří 22,5 metru a váží přes čtyři tuny.

Obří kostra plejtváka myšoka je nepochybně symbolem českého Národního muzea v Praze. Historie pražské velryby je zajímavá už od počátku, nebyla totiž ulovena, jak obvykle podobné muzejní exempláře bývají. V listopadu roku 1885 vyvrhlo rozbouřené moře na pobřeží ostrova Lyngoy u jihozápadního pobřeží Norska samici plejtváka myšoka. Velrybářská firma, která mršinu zpracovala, se rozhodla plejtváka využít doslova do poslední kůstky. Celou nadprůměrně velkou kostru nabídla různým evropským muzeím.

Tato možnost zakoupit kostru nadprůměrně velké samice zaujala v roce 1887 tehdejšího ředitele Národního muzea Antonína Friče, který se ji rozhodli pořídit jako exponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí. Problémem se však stala poměrně vysoká cena 2500 zlatých. Pomoc nabídl Fričův bratr Václav, majitel obchodu přírodninami, který uspořádal sbírku mezi významnými pražskými měšťany. Potřebný obnos se podařilo sehnat, a tak už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy. „Traduje se, že když byla kostra přivezena do Čech, udělala si místní honorace v jejím hrudním koši piknik,“ řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Kostra velryby oslaví 130. výročí své pražské premiéry.

Montáž velryby trvala přes rok a svoji premiéru měla 28. listopadu 1888 v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu. Po dokončení budovy Národního muzea na Václavském náměstí v roce 1891 přišel čas přemístit kostru velrybu do prostor, které jí byly již dříve určeny. Rozebrat a znovu sestavit kompletní dvaadvacetimetrový skelet nebylo jednoduché. Profesor Frič jím proto pověřil, stejně jako v prvním případě, firmu svého bratra.

Pražané v té době mohli zažít, ale hlavně ucítit něco nevídaného. Byl jím zápach, typický pro velrybí továrny. Kostra totiž musela být znovu odmaštěna, a protože pro některé velké součásti nebylo vhodných nádob, ošetřovaly se párou v Ringhofferově továrně. Tehdy poznali obyvatelé Smíchova, jak nevábnou může být romantika velrybářství.

Do současné budovy Národního muzea pak byla instalována v letech 1892 až 1893. Nejprve byla umístěna na masivní podpůrné železné konstrukci, a aby se do sálu vešla, odebrali kostře několik ocasních obratlů.

Při poslední rekonstrukci v 60. letech byla kostra znovu odmaštěna a ošetřena. „Kostra stále obsahovala velké množství tuku a ještě sedmdesát let od její první  instalace z ní především v letních měsících odkapával tuk a na parketách zůstávaly černé skvrny. Nyní už je velryba vyschlá,“ uvedl Michal Lukeš. 

user-avatar

Václav Pokorný

7. 05. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu