válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavná loď zmizelá v Bermudském trojúhelníku se našla, vědělo se o ní už dávno

Slavná loď zmizelá v Bermudském trojúhelníku se našla, vědělo se o ní už dávno
Zdroj: newsfeeds.media

29. listopadu 1925 odplula loď SS Cotopaxi z přístavu Charleston do Havany s nákladem uhlí. Nikdy tam ale nedoplula. Dva dny po vyplutí vyslala z oblasti Bermudského trojúhelníku nouzový signál a od té doby o ní nikdo neslyšel.

Tomáš Chalupa 13. února 2020

Loď i 32 mužů na palubě zmizelo a nikdo netušil, co se s plavidlem stalo. Nebyly nalezeny žádné trosky, záchranné čluny ani nic, co by mohlo pocházet ze ztracené lodi. Pátralo se v oblasti nechvalně známého Bermudského trojúhelníku, takže od počátku se nad celou událostí vznášel stín tajemna. Vždyť tolik lodí a letadel už zde zmizelo a nikdo je nenašel!

Cotopaxi byla nalezena pouhých 30 mil od St. Augustine na Floridě. Vrak ležel v hloubce 100 metrů. Zajímavé je, že v potápěčské komunitě se o vraku ví nejméně 30 let, ale doposud nikdo neověřoval totožnost potopené lodi. Potápěči mu říkali Bear Wreck, tedy medvědí vrak.

Cotopaxi objevil Michael Barnette, který se mimo jiné proslavil i nálezem slavné lodi HMS Britannic. Barnette doloval v archivech a Lloydově registru a porovnal data s tehdejšími zprávami o počasí. Zjistil, že v kurzu, kterým plula Cotopaxi, řádila extrémně silná bouře a ta mohla loď zavát na jiné místo, než kde se měla podle předpokladů nacházet. Barnette propočítal nejrůznější varianty, a výsledkem bylo, že Bear Wreck by mohl být Cotopaxi.

Barnette dokonce našel potápěče Ala Perkinse, který se k vraku potápí už celá léta a vyzvedl z něj množství předmětů. Perkins dal Barnettovi jeden z uzávěrů, které z vraku vylovil, a Barnette zjistil, že jde o předmět vyrobený v továrně poblíž Michiganu. Cotopaxi byla vyrobená právě v tomto městě. Barnette se k vraku několikrát potopil, ale nikdy nenašel naprosto nezvratný důkaz, že jde o Cotopaxi. S největší pravděpodobností je to však právě tato loď. Ke dnu ji poslala podle Barnettova názoru obří vlna, takzvaná rogue wave. Jediná obří vlna o výšce desítek metrů je schopná zničit i velká moderní plavidla. Je to přírodní fenomén, který vědci stále zkoumají a mnoho toho o něm nevědí. Ale není pochyb, že klidně mohla poslat ke dnu i nebohou Cotopaxi.

Další články

Zavří­t reklamu