válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavná Kleopatra se prý koupala v oslím mléce, aby zůstala krásná

Slavná Kleopatra se prý koupala v oslím mléce, aby zůstala krásná
Zdroj: allthatisinteresting.com

Egyptská královna Kleopatra byla ve své době celebritou a ikonou krásy. O té se vyprávěly legendy a psali o ní starověcí historikové i básníci. Jedním z receptů, jak být stále mladá a krásná, byla prý pravidelná koupel v oslím mléce.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2019

Aby se měla Kleopatra denně v čem koupat, bylo potřeba dojit na 7000 oslic. Podle dobových pramenů bylo oslí mléko považováno za balzám a také lék, který zbavuje pokožku nemocí. „Je všeobecně známo, že oslí mléko zbavuje tvář vrásek a vyhlazuje pokožku. Je také známo, že některé ženy si myjí obličej v tomto mléce sedmkrát denně. Jako první s tímto zvykem začala Poppea, manželka císaře Nerona. Ta se v mléce dokonce koupala a početné stádo oslů ji proto muselo doprovázet i na jejích cestách,“ píše například Plinius, slavný římský historik.

Stejný zvyk jako Kleopatra nebo Poppea měla také sestra Napoleona Bonaparta Paulina. Podle vědců to ženám skutečně mohlo pomáhat. Oslí mléko je bohaté na vitamíny, minerály i mastné kyseliny a bioaktivní enzymy. Ostatně není náhodou, že toto mléko se využívá i dnes při výrobě mýdel a pleťových krémů. Dávní Egypťané zkrátka měli velké znalosti v přírodní kosmetice, které se nám hodí i dnes.

Další články

Zavří­t reklamu