válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavná automobilka Morgan začala kdysi se stavbou tříkolek

Slavná automobilka Morgan začala kdysi se stavbou tříkolek
Zdroj: vintag.es
+ 3 fotky+ 4 fotky

V roce 1909 Henry Frederick Stanley Morgan vzal motor z Peugeotu a usadil jej do tříkolky, kterou sám navrhl. Asi ani sám netušil, že stroj se stane jednou z ikon úsvitu motorismu. Tříkolka H.F.S. Morgan byla velmi populární a úspěšná.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2019

Princip byl jednoduchý. Vzal se silný motor z motocyklu, který firma Peugeot v té době vyráběla, a umístil se do odlehčeného šasí automobilu. Vozidlům tohoto typu se začalo říkat cyclecar, tedy cykloauto. Morgan byl považován za prvního výrobce automobilů, který tento dopravní prostředek zpřístupnil širokým masám. Vozidlo si mohly dopřát i střední třídy a méně majetní lidé, a získali tak obrovskou svobodu pohybu. Jenže to mělo háček.

Jako motor, který byl umístěn vepředu, byl použit Peugeot V-2. Jeho točivý moment byl velký a díky tomu vozidlo zrychlovalo nebývale rychle, téměř jako normální auto. Morgan nejprve váhal, zda se má pustit do sériové výroby vozu. Přemluvil ho až jeho spolupracovník W. J. Stephenson-Peach, který se na vývoji vozu podílel ve velké míře.

Vůz získal jméno Runabout a byl poprvé veřejně předveden na automobilové přehlídce v Londýně v prosinci roku 1910. Vzbudil sice velký zájem veřejnosti, ale ve skutečnosti se podařilo vyrobit a prodat jen málo kusů. Vůz totiž postrádal dvousedadlovou verzi a také řízení bylo značně zastaralé už na tehdejší dobu. Nepomohlo ani to, že Runabout vyhrál automobilové závody v Exeteru. Následovalo ještě několik dalších vítězství, ale to skutečné vítězství na trhu se nikdy plně nedostavilo. To slavila až pozdější verze Runaboutu s označením F-2, která již byla dvojmístná.

V roce 1935 byl předveden dokonce sportovní vůz s označením F. V různých podobách a provedeních se tříkolky u Morgana vyráběly až do roku 1955.

Morgan Motor Company funguje dodnes. Je to rodinný podnik, který vyrábí auta pouze na zakázku, a celá výroba probíhá ručně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu