válkaČeskoslovenskoobjevy

Skytové kouřili před 2 400 lety trávu! Archeologové vykopali dvě vodní dýmky se zbytkem drogy

Skytové kouřili před 2 400 lety trávu! Archeologové vykopali dvě vodní dýmky se zbytkem drogy
Zdroj: www.express.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

2 400 let staré vodní dýmky se zbytky marihuany a opia objevili archeologové v jedné z pohřebních mohyl na Kavkaze na jihu Ruska. Jde o nejstarší dosud nalezené předměty tohoto druhu na světě.

Irena Gruberová 3. června 2015

Dýmky spolu s dalšími zlatými předměty byly nalezeny při pokládání drátů elektrického vedení již v roce 2013, ale archeologové z obav před hledači pokladů nález oznámili teprve až nyní, kdy dokončili vykopávky.

Předměty ležely pod silnou vrstvou hlíny v kamenné komoře obdélníkového tvaru. Vědci jsou přesvědčeni, že patřily takzvaným královským Skytům, kteří tvořili jádro skytské populace – tajemného kočovného národa, jenž od 9. století před naším letopočtem až do 5. století po Kristu ovládal euroasijské stepi.

Zlatá nádoba s ozdobnými rytinami

Zlatá nádoba s ozdobnými rytinami

Uvnitř dvou zlatých nádob s ozdobnými rytinami se dochovaly zbytky černé lepkavé látky, která – jak ukázaly následné testy – je směsí marihuany a opia. Sloužily tak zřejmě k inhalaci drogy. Historici se domnívají, že Skytové z nich kouřili při svých rituálech a rovněž před bitvami, v nichž prosluli svou divokostí a krutostí.

O divokých drogových večírcích těchto kočovníků se jako první ve svých textech zmínil již starořecký dějepisec Herodotus. „Skytové užívali jakousi rostlinu ke kouření, již žádná řecká parní lázeň nemohla předčít a která z nich dělala hlasité řvouny,“ napsal.

Podle dnešních historiků Skytové tyto drogy používali jednak jako kuřivo a jednak si z nich vařili silnou směs k navození změny vědomí. „Je mimo pochybnost, že obě drogy konzumovali současně,“ uvedl německý historik Antonn Grass.

Zlatý poklad nalezený na Kavkaze na jihu Ruska: dvě nádoby se zbytky drogy, tři menší nádobky, prsten, obojky na krk a náramek.

Zlatý poklad nalezený na Kavkaze na jihu Ruska: dvě nádoby se zbytky drogy, tři menší nádobky, prsten, obojky na krk a náramek.

Kromě vodních dýmek archeologové ještě vykopali tři menší nádoby, masivní prsten, dva obojky na krk a jeden náramek, vše vyrobené z čistého zlata. „Patří mezi nejlepší artefakty nalezené v tomto regionu,“ zhodnotil nález Grass. „Takový objev se podaří jednou za sto let,“ dodal.


Skytové je souhrnné pojmenování pro příslušníky kočovných kmenů íránského původu, obývajících ve starověku značnou část východní Evropy, přibližně území dnešní Ukrajiny a Ruska, popřípadě dalších států. Byli vynikajícími jezdci a jako jedni z prvních začali používat sedlo a třmeny. Své protivníky pobíjeli železnými meči, válečnými sekerami, kopími a šípy, jež byly opatřeny trnem, aby trhaly maso. Lebky svých zabitých nepřátel používali jako číše k pití. S Peršany bojovali 28 let, než je porazili. Když se pak muži vrátili zpět do svých táborů, zabili všechny muže, které našli ve stanech, i všechny děti, které jejich manželky a otrokyně zplodily s jinými. V 6. století se Skytové záhadně z historie vytratili. Zanechali po sobě tisíce kurganů (mohyl) plných předmětů ze zlata, stříbra, bronzu a železa, často ozdobených zvířecími motivy a scénami z každodenního života Skytů.

Skytové byli kočovníci, kteří ovládali stepi mezi Asií a Evropou.

Skytové byli kočovníci, kteří ovládali stepi mezi Asií a Evropou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu