válkaČeskoslovenskoobjevy

Skydiver skočil ze sedmi a půl kilometrů bez padáku! Dopadl do obří sítě

Americký parašutista a kaskadér Luke Aikinis pokořil světový rekord ve skoku bez padáku. Podařilo se mu vyskočit z výšky 7620 metrů a přežít. Jeho realizační tým mu napřed musel vyrobit speciální síť, do které dopadl.

Tomáš Chalupa 31. července 2016

Dvaačtyřicetiletý Luke Aikinis má za sebou na 18 000 seskoků s padákem. Ale tenhle jump byl jedinečný a rekordní. Dopadl bez padáku do sítě o rozměrech 30×30 metrů poté, co se bez padáku řítil z více než sedmikilometrové výšky ve speciálním obleku. Doprovázeli ho dva další skydiveři, ale těm se v určité výšce otevřel padák a dál už padal Aikinis sám.

Aikinisova helma měla v sobě zvláštní zařízení. Pípák, který mu oznamoval, zda neletí mimo kurz dopadu do sítě. Když pípal rychle, znamenalo to, že Aikinis letí na střed, když pomaleji, signalizovalo to, že se vychyluje z kurzu.

Aikinis odmítl nést na sobě i záložní padák, který by otevřel v případě komplikací. Prý by kvůli němu musel dopadnout v poloze na břiše a celkově by seskok s ním byl obtížnější. Pokud by se tedy netrefil do sítě nebo se cokoliv jiného zvrtlo, zahynul by. Přípravy na seskok Aikinisovi a jeho týmu zabraly 18 měsíců, projekt byl několikrát v ohrožení.

Aikinis se nakonec trefil do sítě, byť to nebylo přímo na střed, a přivítal se se svou ženou Monikou za potlesku stovek diváků. Světový rekord skoku bez padáku tak byl pokořen. „Skoro se vznáším. Je neuvěřitelné, co se právě stalo. Je to úžasné,“ zněla první slova šťastného rekordmana.

Další články

Zavří­t reklamu