válkaČeskoslovenskoobjevy

Skvělá reklama připomíná Ypreský zázrak, muži opustili zákopy a dávali si dárky

Zatímco u nás se stále častěji točí reklamy, které urážejí všechny možné okolní národy, britský obchodní řetězec Sainsbury´s připomíná ve velkolepé reklamě podivuhodnou událost, která se stala za první světové války a která je dodnes důkazem, že přátelství mezi národy je možné i uprostřed válečné vřavy.

Redakce Extrastory.cz 24. prosince 2014

Psal se rok 1914, byly vánoční svátky a na západní frontě mrzly v zákopech miliony mužů připravených vyrazit proti sobě a pozabíjet se. Ale kdosi tomu na jeden den, spíše jen na pár chvil, udělal přítrž. Neví se kdo. Prostě někdo začal zpívat vánoční koledy, ostatní se přidali a jejich zpěv dolehl k protivníkovi. Koledy jsou univerzálně známé, takže ke zpěvu se přidali všichni bez rozdílu.

Vojáci opustili zákopy, byly přece Vánoce

Vojáci opustili zákopy, byly přece Vánoce

Vánoční duch jakoby obklopil bojující jednotky. Na některých místech muži vylezli s bílými vlajkami ven ze zákopů a v zemi nikoho se setkávali se svými protivníky. Vyměňovali si dárky, ukazovali fotky manželek a milenek a na pár chvil se snažili zapomenout, že podle rozkazu mají jeden druhého zabíjet. Mimořádná chvíle, která se zapsala do dějin.

Takto nějak to vypadalo na belgické frontě

Takto nějak to vypadalo na belgické frontě

Vrcholem byl improvizovaný fotbalový zápas kdesi na belgické frontě, kdy si vojáci zahráli s hadrovou mičudou na zmrzlé půdě. Prý Britové vyhráli 3:2, ale zprávy o tom se rozchází, jiní říkají, že to bylo jen o pár čutanců, než balon praskl na ostnatém drátu. Každopádně tento moment vysoce ocenila i Mezinárodní fotbalová federace. Michele Platini slavnostně odhalil v belgickém Ploegsteertu pomník této události, který má podobu ocelového míče na podstavci z dělostřeleckého náboje.

Pomník onomu slavnému válečnému fotbalovému zápasu

Pomník onomu slavnému válečnému fotbalovému zápasu

Ale zpět k oné chvíli. Ta bohužel rychle vyprchala. Zápas se zřejmě ani nedohrál, chvilka přátelství a lidskosti zmizela s prvními výbuchy dělostřeleckých granátů, které začaly na místo dopadat. Zabíjení mohlo pokračovat. Také důstojníci prý nebyli příliš potěšeni nenadálým vánočním poklesem bojové morálky. Bylo to poprvé a naposled, co k podobné situaci za první světové války došlo. Každé další vánoce až do roku 1918 byly spíše vítanou příležitostí k nečekaným nočním přepadům. Jen Němců zemřelo v obdobích adventu na 300 000.

Další články

Zavří­t reklamu