válkaČeskoslovenskoobjevy

Skutečný příběh za filmem Já, Tonya: Brutální útok na krasobruslařku otřásl světem

Skutečný příběh za filmem Já, Tonya: Brutální útok na krasobruslařku otřásl světem
Zdroj: profimedia.cz/bigbangmedia.cz

Černočerná komedie „Já, Tonya“ přináší divoký a stěží uvěřitelný příběh, který by vydal hned na několik životů. Vzestup z ničeho až na vrchol, touhu, vášeň, pád na samotné dno a jeden z největších skandálů sportovní historie. Tonya Hardingová patřila svého času mezi nejlepší krasobruslařky světa, všichni si ji ale budou navždy pamatovat ve spojení s šokujícím útokem na její soupeřku Nancy Kerriganovou.

Yvonne Pokorná 1. března 2018

6. leden 1994 se zapsal do historie jako den, kdy došlo k jednomu z největších sportovních skandálů. Po skončení tréninku v detroitské Cobo Areně přiskočil k americké krasobruslařce Nancy Kerriganové maskovaný muž a udeřil ji opakovaně železnou tyčí do pravé nohy. Zraněná krasobruslařka, ve tváři hrůzu a zděšení, se skácela k zemi. “Proč? Proč? Proč já?” vzlykala. Doufala, že na Olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994 vybojuje medaili, jenže zranění, které jí útočník způsobil, ji vyřadilo z účasti na mistrovství USA, které sloužilo jako kvalifikace na olympijské hry.

Televizní záběry na lékaře, kteří se snaží pomáhat plačící Kerriganové, obletěly svět a šokovaly nejen sportovní fanoušky. Nikdo nechápal, jak se něco tak brutálního mohlo přihodit v ladném světě krasobruslení. Tonya Hardingová si vítězstvím na domácím šampionátu zajistila účast na olympiádě, avšak Americká krasobruslařská asociace umožnila také start její rivalce Kerriganové, která se po úrazu rychle zotavila. Mezitím vyšetřování útoku odhalilo stopy, které vedly k Hardingové.

Vzájemný souboj obou krasobruslařek na olympiádě v Lillehammeru byl mediálně velmi ostře sledován, v USA se na přenos dívalo rekordních sto milionů diváků. Napětí mezi soupeřkami bylo cítit, hned jak se vedle sebe objevily na ledě při krátkém rozbruslení, ale nejdramatičtější moment nastal, když plačící Hardingová prosila rozhodčí, aby jí umožnili si vyměnit přetrženou tkaničku od bruslí a zajet celou jízdu znova. I tak ale skončila až na osmém místě, zatímco Kerriganová si vybruslila stříbrnou medaili.

Ještě větší prohru však Hardingové uštědřila policie, neboť agenti FBI a CIA proti ní shromažďovali důkazy. Dokonce získali nahrávku schůzky, kde exmanžel Hardingové Jeff Gillooly řekl: „Proč Nancy rovnou nezabijeme?“ Shawn Eckhardt, bodyguard Hardingové, odpověděl: „Stačí, když jí zraníme kolena.“ Za sto tisíc dolarů akci provedl násilník z Arizony.

Hardingová sice zpočátku všechno zapírala, ale když její manžel výměnou za snížení trestu svědčil proti ní, rezignovala a přiznala se, že o plánovaném útoku věděla. Civilní soud ji v březnu 1994 odsoudil k tříletému podmíněnému trestu, 160 tisícům dolarů odškodného a 500 hodinám veřejně prospěšných prací. Americká krasobruslařská asociace ji vyloučila ze svých řad a potrestala ji doživotním zákazem závodní i trenérské činnosti.

Plakát k filmu

Plakát k filmu

Přestože film Já, Tonya pochopitelně zachycuje známý útok, který z Tonyi Hardingové udělal notoricky známou osobnost, film se soustředí i na její život a původ a různé síly a osoby, které ji formovaly, především její matku.

„Snímek si pouštíte s představou, že uvidíte film o onom slavném incidentu,“ říká Allison Janneyová, která ve filmu ztvárňuje Tonyinu matku. „Ale ve skutečnosti se před vámi odvíjí příběh o mladé dívce a podmínkách a prostředí, ve kterých vyrůstala. A právě tyto okolnosti jsou klíčem k pochopení osobnosti Hardingové i situací, do kterých se dostala.“

Tonya Harding se svou matkou

Tonya Harding se svou matkou

Výbušná, konfliktní a impulzivní Tonya Hardingová měla do běžné představy cukrkandlové mrkací panenky a princezničky tančící na ledě hodně daleko. Vztyčený prostředníček místo pukrlete, cigáro místo iontového nápoje, vyceněné tesáky místo líbezného úsměvu. Kostýmy měla podomácku ušité, bruslila na hardrock či rap. Přesto se z nicoty zapadlého amerického maloměsta vypracovala na krasobruslařskou šampionku, jako první Američanka skočila trojitého Axela a uměla diváky i americkou komentátorskou obdobu Petra Vichnara přivádět do extáze. V zádech ale měla šílenou a drsnou matku, učebnicového původce všech možných neuróz, psychóz a hromady dalších poruch osobnosti. “Pokud chcete porozumět tomu, co a proč lidé v dospělosti dělají, musíte nejdříve vědět, co zažili v dětství,” uvedla filmová představitelka Tonyi australská herečka Margot Robbie.

Bez nejmenších pochyb byla Tonya opravdovým sportovním talentem, vyrůstala ovšem ve špatném prostředí, v chudé domácnosti plné násilí. Byla ale skutečně tím chladnokrevným monstrem, kterého z ní udělala média?

Tonya Harding a Nancy Kerrigan na Olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994.

Tonya Harding a Nancy Kerrigan na Olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994.

Film Já, Tonya režiséra Craiga Gillespieho přináší absurdní, drzé a nemilosrdné vyobrazení života a kariéry Tonyi Hardingové se všemi dosud neznámými i nechvalně proslulými okamžiky slávy. Snímek provází bezpočet filmových cen a nominací, včetně Zlatého Glóbu pro Allison Janney a dalších dvou nominací Zlatý Glóbus pro Nejlepší film v žánru komedie nebo muzikál a Nejlepší herečku v hlavní roli (Margot Robbie)

V KINECH OD 1. BŘEZNA 2018

Související články

Další články

Zavří­t reklamu