Příběh tragické výpravy lodi Essex se vrací na plátna kin. | zdroj: youtube.com


Skutečný příběh tragické výpravy velrybářské lodi Essex míří do kin

TÉMATA: filmy | lodě | výpravy |

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2015 | 15:00

Kdo by neznal příběh o Bílé velrybě neboli Mobydickovi, který napsal ve svém slavném románu Herman Melville! Příběh má ovšem reálné základy a vychází z tragedie velrybářské lodi Essex. Ta se potopila v Pacifiku v roce 1820 po souboji s obřím vorvaněm. Celý příběh Essexu je námětem také nového filmu V srdci moře, který jde právě do kin.

Essex byla stará, 28 metrů dlouhá velrybářská loď, která toho měla za sebou už hodně. Pod vedením kapitána George Pollarda se chystala na svou další plavbu, tentokrát do Pacifiku. Vyplula z Nantucketu 18. srpna roku 1819. Výprava měla trvat dva a půl roku. Už začátek plavby byl smolný, pár dní po vyplutí loď poškodila bouře. Pollard však odmítl návrat zpět a s poškozenými velrybářskými čluny na palubě a bez jednoho stěžně pokračoval v plavně k Hornovu mysu.Ten dosáhli v lednu roku 1820. U břehů Jižní Ameriky začala na jaře velrybářská seznóna. Essex však potřeboval nutné opravy a doplnění zásob, takže loď zakotvila u Charlesova ostrova, který byl součástí souostroví Galapágy. Tady se posádka oddávala lovu ptáků. Jeden z námořníků rozdělal oheň, ten se však zcela vymknul kontrole a na ostrově vypukl požár. Lovci utekli na loď a z paluby s hrůzou pozorovali, jak celý ostrov hoří. Hořel i druhý den, a když požár skončil, ze zalesněného ostrova plného života bylo jedno velké spáleniště. Takto ostrov zůstal po celá desetiletí.

Posádka Essexu musela začít konečně lovit. Na palubě už panovala nervozita, napětí rostlo také mezi kapitánem a prvním důstojníkem. Brzy se podařilo ulovit první velrybu, ale byl při tom zničen další člun. Lovení velryb bylo v této době mimořádně nebezpečnou záležitostí, kdy velrybu musely obklíčit malé čluny a pomocí harpun ji usmrtit. Obří tvorové se bránili údery ocasu a mnoho lidí přišlo v bojích s velrybami o život. Essex plul po ulovení jedné velryby dále, když hlídka spatřila obřího bílého vorvaně. Ležel na hladině prakticky nehybně, hlavu měl napůl ponořenou a byl natočen přímo proti boku lodi. Pak se stalo něco, co nikdo nečekal. Vorvaň se rozjel proti lodi a hlavou udeřil do jejího boku. Pak se vyprostil a plul k zadní části lodi. Námořníci jej sice chtěli harpunovat z paluby, ale všichni se obávali, že by rozzuřená velryba mohla zničit kormidlo, což by znamenalo konec. Raději ji nechtěli dráždit. Ovšem velryba podnikla druhý útok, silnější než ten předchozí. Trup Essexu se prolomil a do lodi se začala hrnout voda. Vorvaň pak odplul pryč a nikdo ho už neviděl.

Posádka zjistila, že loď se potápí. Dvacet mužů naskákalo do třech posledních velrybářských člunů. Vzali s sebou potraviny a vodu. Tři čluny pluly týdny na moři a brzy došlo jídlo i voda. Námořníci pili svou vlastní moč i mořskou vodu. V bouři se jeden člun oddělil od ostatních a bouře ho zahnala až na Hendersonův ostrov. Tam šťastní muži týden pili vodu z místního pramene a jedli ptáky a kraby. Neobydlený ostrov jim však nemohl poskytnout dlouho útočiště, a tak se nakonec rozhodli plout dál. Tři muži však dobrovolně raději zůstali na vyjedeném ostrově.

Na všech člunech umírali jeden po druhém námořníci. Ostatní je pak jedli. Na člunu kapitána Pollarda dokonce došlo na losování, koho zabijí, aby ho mohli sníst. Los padl na kapitánova synovce, sedmnáctiletého Owena Coffina. Kapitán odmítl a nařídil losování opakovat. Coffin však řekl, že svůj úděl přijímá, a jeden z námořníků ho zastřelil. Nakonec na kapitánově člunu zůstal na živu jen Pollard a námořník Charles Ramsdell. Po 95 dnech ve člunu je zachránila velrybářská loď Dauphin. Oba muži byli už téměř šílení, vůbec si nevšimli, že kolem nich pluje loď a námořníků z Dauphinu se báli. Z dalšího člunu se podařilo zachránit tři muže. To bylo vše, co zůstalo z posádky lodi Essex.

Na motivy tohoto příběhu napsal americký spisovatel  Herman Melville svůj slavný román Bílá velryba, který se dočkal několika fillmových adaptací, tu nejúspěšnější natočil v roce 1956 režisér John Huston s famózním Gregory Peckem v roli kapitána Achaba. Nyní míří do kin nová filmová verze s názvem V srdci moře od režiséra Rona Howarda. Film má premiéru už 3. prosince.

 

 

 

 

  

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2015 | 15:00

Zavří­t reklamu