Planeta Tatooine byl ve skutečnosti pouštní příbytek Berberů.

Planeta Tatooine byl ve skutečnosti pouštní příbytek Berberů. | zdroj: sobadsogood.com


Skutečný příběh podzemních příbytků ze Star Wars, fanynka je našla v Tunisku

TÉMATA: star wars | tunisko

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2017 | 13:00

Pouštní planeta Tatooine hraje ve filmu Star Wars důležitou roli. V podzemních příbytcích žili filmoví Tuskenové a Jawové, ale málokdo ví, že tyto filmové kulisy byly natočeny v Tunisku, v reálných podzemních příbytcích Berberů.

Berberové v okolí vesnice Matmata vybudovali tyto podzemní příbytky, aby je chránily před spalujícím pouštním sluncem. Právě zde natáčel štáb Star Wars scény z planety Tatooine. Jde o lokalitu nazvanou Chott el Djerid, kterou lze nalézt i přes Google Maps. Právě to udělala fanynka Star Wars Rä di Martino, která se na místo dokonce v roce 2010 vypravila.

Našla nejen příbytky Berberů, ale také předměty přímo z filmu, které tam za sebou štáb nechal jednoduše pohozené jako nějaké prastaté artefakty. "To nejsou žádné památky. Je to jednoduše odpad, který bohatá země zanechala v chudé zemi," pragmaticky zhodnotila význam kulis di Martino. 

Nafotila tedy vše, co viděla, a fotky zveřejnila. V komunitě skalních fanoušků Star Wars snímky vyvolaly velký zájem. Fandové mezi sebou vybrali 11 tisíc dolarů a vydali se na místo, aby celou oblast uvedli do pořádku a situaci napravili. Podívejte se na snímky oblasti, jak ji po svém příjezdu nafotila di Martino.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu