válkaČeskoslovenskoobjevy

Skutečný Obi-Wan Kenobi přistál na Sicilii hodinu před invazí a pohádal se s velitelem

Skutečný Obi-Wan Kenobi přistál na Sicilii hodinu před invazí a pohádal se s velitelem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Sir Alec Guinness je pro většinu filmových fandů znám jako představitel bojovníka řádu Jediů Obi-Wan Kenobiho, který svedl souboj s Darth Vaderem. Guinness byl známý herec, ale za druhé světové války také hrdina, který se podílel na invazi na Sicílii.

Tomáš Chalupa 29. října 2021

Guinness nechal herectví, opustil dobře rozjetou kariéru a přihlásil se jako dobrovolník k Royal Navy. Svůj výcvik si odbyl na fregatě HMS Releigh a pak na HMS Quebec. V roce 1942 se stal důstojníkem a o rok později dostal velení nad výsadkovým plavidlem. S tím pak úspěšně zvládl invazi do Severní Afriky v rámci operace Torch.

9. června 1943 pak na něj čekala mise, která byla součástí vylodění na Sicílii. Měl na svém výsadkovém plavidle vysadit 200 mužů na pláži u Cape Passero. Bohužel vinou komunikační chyby mu nikdo neřekl, že vylodění se posouvá o hodinu a na plážích má být místo v osm večer až v devět hodin. Když tak vylodil své muže, zjistil, že je na Sicílii se svými muži úplně sám a že žádná invaze neprobíhá. Teprve za hodinu se k jeho vojákům přidali další.

Britský velitel Guinnesse obvinil, že byl na pláži naopak později, než bylo nařízeno. Naznačil také, že jako herec nemá v námořnictvu co dělat. Na to mu Guinness odpověděl: „Jestli mohu něco poznamenat, jako herec ze západního Londýna, když se řeklo, že představení začíná v 8 hodin ráno, stalo se to v 8 hodin ráno a ne o hodinu později, což je něco, co by se mohlo námořnictvo od herců naučit.“ Co mu na to onen velitel odpověděl, není známo.

Po invazi na Sicílii byl Guinness převelen do východní oblasti Středomoří, kde vysazoval zásoby a agenty podporující jugoslávské partyzány. Dostal dokonce výjimku a mohl na chvíli opustit službu, aby mohl odehrát divadelní představení Flare Path na Broadwayi. Po válce se pak zase vrátil k herecké kariéře, která pro něj mimo jiné skrývala i možnost zahrát si Obi-Wan Kenobiho ve Hvězdných válkách. V roce 1951 byl zvolen nejlepším britským hercem. Získal také Oscara za roli ve filmu Most přes řeku Kwai. Zemřel v roce 2000 na rakovinu.

Další články

Zavří­t reklamu