válkaČeskoslovenskoobjevy

Skutečný King Kong měl tři metry, vyhynul před 100 000 lety

Skutečný King Kong měl tři metry, vyhynul před 100 000 lety
Zdroj: dailymail.co.uk

Obří gorila King Kong o výšce několikaposchoďového domu je skutečně jen fikce, ale před sto tisíci lety žil na zemi největší primát historie, třímetrový Gigantopithecus. Vyhynul kvůli nedostatku potravy.

Tomáš Chalupa 8. ledna 2016

Třímetrový a půltunový Gigantopithecus byl neškodný býložravec žijící na území dnešní Číny a Thajska. Podle vědců bylo jeho vyhynutí způsobeno změnou podnebí, kdy se pralesy začaly měnit na savany v důsledku ochlazování. Obří op nemohl najít dostatek potravy ani se nemohl adaptovat na nové podmínky, a tak – podobně jako spousta jiných živočišných druhů té doby – vyhynul.

Někteří vědci se dříve domnívali, že Gigantopithecus jedl možná ke konci dokonce maso, aby se uživil, ale tuto teorii nové poznatky vyvrátily. Nález zbytků jeho čelisti ukazuje, že jeho potravou byl bambus a podobné rostliny. „Kosterních nálezů je velmi málo, ale z analýzy čelisti víme, že to byl výhradně vegetarián,“ tvrdí profesor Hervé Bocherens z univerziti v Tübingenu. Zabil ho nedostatek potravy v kombinaci s jeho extrémní velikostí. Uživit takto velkého tvora vyžaduje velké množství potravy. S přicházejícím ochlazením a přeměnou pralesů na savany byl tak konec tohoto obra neodvratný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu