válkaČeskoslovenskoobjevy

Skupina milionářů chce dát peníze na výuku morálky a náboženství pro umělou inteligenci

Skupina milionářů chce dát peníze na výuku morálky a náboženství pro umělou inteligenci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Alberto Ibargüen je předseda nadace Knight Foundation, která sdružuje několik velmi významných miliardářů. Ti se v nadaci shodli, že dají část svých peněz na výuku etiky, morálky a dokonce náboženství. Učit se ovšem nebudou lidé, ale umělá inteligence. Vidí dál než my, nebo se zbláznili?

Tomáš Chalupa 24. ledna 2017

„Jak si můžeme být jisti, že umělá inteligence nebude jednou trpět stejnými předsudky, jakými trpí lidská společnost,“ pokládá si otázku Alberto Ibargüen. Tento problém považuje za zásadní například zakladatel E-Baye Pierre Omidyar, který vložil do projektu 27 milionů dolarů, a není sám.

Cílem je vyvinout takové komplexní etické mechanismy, které by bylo možné implementovat do každé pokročilé umělé inteligence. Umělá inteligence se má snažit maximalizovat zisk a užitek, který lidem přináší, ale současně minimalizovat jakékoliv hrozby a rizika, která by svými rozhodnutími a svou činností mohla způsobovat. Zkrátka má se chovat podle etických standardů.

Na projektu pracuje skupina odborníků z institutu MIT a také z Harvardu. Jaké vlastně budou mít výstupy a výsledky, není úplně jasné. Dobrým příkladem je třeba, jak má umělá inteligence přistupovat ke hře poker. Má podvádět, když jí to její vybavení umožňuje, má záměrně dělat chyby, má vůbec hrát, když ví, že poker je hazardní a návyková hra? A má nechat vyhrát člověka, aby měl dobrý pocit, nebo nad ním zvítězit, aby měl dobrý pocit majitel kasina? Jak vidno, už v tomto konkrétním případě je etických otázek více než dost. Tak uvidíme, s čím chytré hlavy z Harvardu přijdou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu