válkaČeskoslovenskoobjevy

Skrývá se hrob královny Nefertiti v Tutanchamonově hrobce? Archeolog tvrdí, že tam objevil tajný vchod!

Skrývá se hrob královny Nefertiti v Tutanchamonově hrobce? Archeolog tvrdí, že tam objevil tajný vchod!
Zdroj: express.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Smrt nejkrásnější egyptské panovnice Nefertiti je po staletí zahalena tajemstvím. Není známo, kdy a jak zemřela, a dosud nebyla nalezena její mumie ani hrobka. Nyní však egyptologům svitla nová naděje. Anglický archeolog Nicholas Reeves tvrdí, že krásná Nefertiti je možná pohřbena v Tutanchamonově hrobce. Objevil v ní totiž dvoje tajné, zazděné dveře!

Irena Gruberová 22. srpna 2015

Ke svému zjištění Nicholas Reeves dospěl poté, co blíže prozkoumal skeny Tutanchamonovy hrobky, pořízené skupinou španělských umělců, techniků a restaurátorů, která si říká Factum Arte. Na snímcích s vysokým rozlišením vědec zaznamenal, že za omítkou zdi se skrývá cosi, co se ukazuje, že by mohlo být tajným vchodem. Podle Reevese se v pohřební komoře nacházely dvoje dveře, které pak ale stavitelé zazdili. Jedny mohly vést do místnosti na uskladnění pohřební výbavy, zatímco ty druhé, umístěné na severní straně, možná ukrývají hrob nejhledanější ženy historie – egyptské královny Nefertiti. Krásky, která přišla, jak se jí přezdívalo, ale která pak beze stopy neznámo kam zmizela.

Za touto zdí by se měl nacházet hrob Nefertiti.

Za touto zdí by se měl nacházet hrob Nefertiti.

O tom, že je právě zde Nefertiti pohřbena, svědčí podle Reevese to, že místnost je situována napravo od vstupní šachty, což je o mnoho typičtější pro hroby královen než králů. Kromě toho se anglický archeolog domnívá, že hrobka byla původně postavena pro panovnici, a nikoli pro Tutanchamona. K této úvaze ho vede fakt, že Tutanchamonova hrobka je oproti hrobkám jiných egyptských králů o dost menší, zato byly všechny její čtyři místnosti doslova napěchované vzácnými předměty. Podle Reevese tak hrobka patřila původně Nefertiti a Tutanchamonova pohřební komora k ní byla po mladíkově smrti dodatečně přistavěna. O Nefertiti se ostatně spekuluje, že mohla být Tutanchamonovou matkou a zároveň i spoluvladařkou v době jeho nezletilosti, byť tyto teorie nebyly dosud vědecky potvrzeny.

Schéma Tutanchamonovy hrobky. Hrobka Nefertiti je označena písmenem "y".

Schéma Tutanchamonovy hrobky. Hrobka Nefertiti je označena písmenem „y“.

Vstupní část do prostor, které ukrývají domnělý hrob královny Nefertiti, jsou vyzdobeny náboženskými motivy, jejichž účelem možná bylo poskytovat ochranu tomu, kdo byl za těmito zdmi pohřben. „Pouze jedné jediné ženské panovnici z pozdní 18. dynastie se dostávalo takovýchto poct, a tou byla právě Nefertiti,“ zdůraznil Reeves. Pokud se jeho předpoklady potvrdí, bylo by odkrytí utajeného královnina hrobu ještě větší senzací, než co se doposud v Tutanchamonově hrobce od roku 1922 našlo.

„Pokud se mýlím, tak se mýlím, ale jestli mám pravdu, tak se máme na co těšit – vyhlídky jsou prostě ohromné. Svět bude mnohem zajímavějším místem – přinejmenším pro archeology,“ shrnul své naděje Reeves. V tomto bodu mu i ti egyptologové, kteří jeho tvrzení berou jinak s rezervou, dávají plně za pravdu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu