válkaČeskoslovenskoobjevy

Skoty nadchla česká kultura. Po jejím vzoru si v Glasgow otevřeli Tchai-Ovnu

Skoty nadchla česká kultura. Po jejím vzoru si v Glasgow otevřeli Tchai-Ovnu
Zdroj: tchaiovna.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

O kouzlu kaváren a hospod v pražských ulicích netřeba českého čtenáře dlouze poučovat. Propadla mu také dvojice skotských bratrů, kteří si po jejich vzoru otevřeli v Glasgow čajovnu. Tedy abychom byli přesní - Tchai-Ovnu.

Simona Knotkova 27. září 2018

Robin a Martin Fellovi mají české předky a během svých studií strávili krátký čas v Praze. Atmosféra tamních podniků je nadchla. Něco z ní chtěli přenést i do rodného Glasgow. V roce 2000 dali vzniknout Tchai-Ovna House of Tea. Jak už název napovídá, při projektování se nechali inspirovat konceptem českých čajoven.

„Jednou z hlavních myšlenek české čajovny je přenést exotiku a jinakost vzdálených míst přímo k vašemu prahu. Stačí udělat krok a z pochmurného a chladného Glasgow se můžete ocitnout v turecké chaikhaně, v jeskyni beduínů nebo v japonské čajovně,“ lákají oficiální stránky.

Bratři se spolumajitelem Kennethem Shandem začínali s nabídkou třiceti pěti čajů. Postupně se jejich sortiment rozrůstal a dnes čítá stovku druhů z celého světa. Dalším charakteristickým prvkem Tchai-Ovny je využívání lokálních zdrojů a podpora místních řemeslníků a umělců. V čajovně se konají výstavy, koncerty, čtení knih nebo alternativní terapie.

Pohled do interiéru čajovny.

Pohled do interiéru čajovny.

„Odmítáme kulturu velkého byznysu nad malým a masovou produkci nad domácí výrobou. Z toho důvodu se do menu snažíme vždy zařadit suroviny, které reprezentují původní země čajů, ale stejně tak jsou pokud možno domácí produkce. Nechoďte k nám a nečekejte, že si objednáte svou oblíbenou bublinkovou limonádu! Čajovna je také nealkoholickým prostředím, proto jsou zde vítáni hosté všech věkových kategorií a náboženských vyznání,“ říkají majitelé o filozofii podniku.

Doplňují, že kromě ekologie myslí také na zdravé a přátelské prostředí mezi svými pracovníky. „Snažíme se starat nejenom o životní prostředí, ale také o ty, kteří pro nás pracují; všechno recyklujeme, pro nákupy jezdíme na kole s vozíkem a všem našim zaměstnancům poskytujeme dobré pracovní podmínky a řádně jim platíme. Dlouhodobí zaměstnanci mají jako bonus celoživotní zásobu čaje.“

Tchai-Ovna House of Tea najdete na ulici Otago Lane. Otevřeno má každý den od jedenácti do jedenácti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu