válkaČeskoslovenskoobjevy

Skotsko by mělo být první zemí na světě, která ženám poskytne vložky a tampony zdarma

Skotsko by mělo být první zemí na světě, která ženám poskytne vložky a tampony zdarma
Zdroj: bbc.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Skotsko dalo zelenou menstruujícím ženám. Schválilo návrh zákona, podle kterého by všechny měly mít přístup k bezplatným hygienickým pomůckám.

Simona Knotkova 28. února 2020

Možnost pořídit si hygienické pomůcky v čase menstruace bere velká část žen západního světa jako samozřejmost. Pro dívky a ženy z chudých poměrů může být ale i tato banalita komplikací. Vyřešit tento problém dlouhodobě se nyní pokouší politici ve Skotsku. Parlament schválil návrh zákona členky Labouristické strany Moniky Lennon, podle něhož by měly být vložky a tampóny pro všechny menstruující ženy zdarma.

„Nadchlo mě, jakou podporu si návrh zákona získal napříč Skotskem, od skautek přes odborové a charitativní organizace bojující proti chudobě až po množství jednotlivců, kteří na vlastní kůži zažili, jaké to je, když si někdo nemůže dovolit potřebné hygienické pomůcky, či k nim nemá přístup. Menstruační produkty by měly být dostupné všem a každý by na ně měl mít právo,“ nechala se slyšet Lennon.

Aby zákon mohl být řádně uveden v platnost, před vládou je ale ještě spousta práce. Odhadované roční náklady na jeho realizaci jsou 24 milionů liber, tedy cca 715 milionů korun. Už nyní jsou bezplatné hygienické pomůcky k dispozici pro školáky a studenty. Ve školním roce 2018/2019 vstoupila v platnost novela, která vyžaduje jejich povinné dodávání do všech vzdělávacích ústavů ve Skotsku. Dalším krokem by mělo být zásobování veřejných míst a sportovních klubů.

Součástí programu je také školení mladších studentek, z nichž se některé poprvé dovídají o takzvané period poverty, celosvětovém problému, kdy dívky a ženy nemají z důvodů chudoby, společenských stigmat či nedostatku materiálů přístup k hygienickým pomůckám.

„Některé dívky se kvůli tomu bojí chodit do školy a vůbec neopouští dům. Právo na bezplatné hygienické produkty by měla mít přitom každá žena. Není to žádný luxusní předmět nebo něco podobného. Potřebujeme to,“ říká studentka Amy ze střední školy St Paul’s High School v Glasgow.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu