válkaČeskoslovenskoobjevy

Skotové vyrábí silnice z plastového odpadu. Vydrží víc než ty klasické

Revoluční nápad se zrodil v hlavě výkonného ředitele společnosti Tobyho McCartneyho. Ten byl zprvu nešťastný ze své dcery, kterou velmi znepokojovalo obří množství plastu v našich oceánech. Shodou okolností v té době jel pracovně na jih Indie, kde se setkal s lidmi, kteří sbírali využitelný odpad a prodávali ho k další potřebě. Část vyhozeného plastu šla mimo jiné na opravu silničních výmolů. Plast v díře se zapálil a v tekuté podobě následně zaplnil díru ve vozovce.

Právě to přivedlo McCartneyho k založení firmy MacRebur. Se svými spolupracovníky Gordonem Reidem a Nickem Burnettem vymyslel technologii, díky které se myšlenka plastu jako stavební jednotky cest dala aplikovat také ve Velké Británii.

Sesbíraný plast je nejprve granulátorem redukován na kousky menší než pět milimetrů. Následně je smíchán s aktivátorem, jehož konkrétní složení je výrobním tajemstvím. Díky aktivátoru se plast lépe chytá na cestu. Výhodou směsi oproti klasickému asfaltu je nahrazení velkého množství živice, a tím pádem snížení spotřeby fosilních paliv. MacRebur si navíc dává záležet, aby při výrobě nevznikaly žádné mikroplasty.

„Výroba asfaltu vyžaduje určitý žár, obvykle okolo 180 °C. Dbáme na to, aby se veškerý plast tavil za teploty nižší, než je tato – okolo 120 °C –, a tak se homogenizoval bez vytvoření mikroplastů. To je i důvod, proč nemůžeme využít veškerý plastový odpad, včetně černého plastu, který se hůře recykluje,“ stojí v prohlášení firemního webu. Stejně tak firma nerecykluje již recyklovaný plast nebo nový plast.

Podle testů jsou takto vytvořené silnice nejenom o 60 % silnější, ale také vydrží až třikrát víc než klasické. Jedná se tedy o win-win situaci.

„Plast je nakonec skvělý produkt. Přetrvává dlouho, což je problém, pokud je to odpadní materiál, ale není to problém, pokud chceme, aby vydržel,“ sdělil Toby McCartney v rozhovoru se CNN.

Další články

Zavří­t reklamu