válkaČeskoslovenskoobjevy

Skotové pátrají po ostatcích „čarodějnice“ z 18. století. Zmizely beze stop

Skotové pátrají po ostatcích „čarodějnice“ z 18. století. Zmizely beze stop
Zdroj: livescience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Od konce 16. století probíhaly také ve Skotsku procesy s domnělými čarodějnicemi a čaroději. Jednou z obětí byla Lilias Adie, jejíž zmizelé kosti Skotové nyní hledají.

Simona Knotkova 1. října 2019

Lilias Adie byla starší žena, která žila ve vesničce Torryburn ve Skotsku. Na začátku 18. století byla obviněna z čarodějnictví a skončila ve vězení. Zde se pravděpodobně po sérií krutých mučících praktik přiznala k obcování s ďáblem a provozování zlých kouzel. Ve vězení v roce 1704 také zemřela a pochována byla na pláži v Torryburnu. Aby žena později nevstala z mrtvých, hrob byl zatížen těžkým kamenem. Dnes na místě během odlivu nenajdete ale ani původní kámen, ani její ostatky.

Kosti se v 19. století staly předmětem vědeckého bádání. O jejich další úschově ale historické záznamy mlčí. Podobně dopadla i lebka ženy. Tu si v minulosti dokonce mohla prohlédnout širá veřejnost v muzeu v St. Andrews či na Světové výstavě Britského impéria v Glasgow v roce 1938. Ani její osud po konci exhibice není znám. Skotské autority však Adie ještě neřekly sbohem.

K letošnímu 315. výročí od její smrti nejenom uctily její památku, ale veřejnost nyní rovněž vyzývají, aby jim pomohla v hledání ztracených kostí. Ty by se měly stát součástí památníku věnovaném také dalším obětem čarodějnických procesů ve Skotsku, kterých bylo podle dokumentů asi 3500. Jediným známým pohřebištěm mučených a popravených je však právě hrob Lilias Adie.

„Je důležité uvědomit si, že Lilias Adie a tisíce dalších mužů a žen z počátků moderního Skotska nebyli zlí lidé, jak je historie vykreslila. Byli to nevinné oběti tmářských časů. Je na čase, abychom uznali nespravedlnost, která na nich byla spáchána,“ sdělila ve svém prohlášení zástupkyně starosty správní oblasti Fife Julie Ford.

Už v roce 2017 se k tragickému osudu Lilias Adie vrátil forenzní umělec Christopher Rynk, který podle dochované fotografie lebky vytvořil rekonstrukci jejího obličeje. Svým počinem chtěl ukázat, že údajná čarodějnice nebyla žádné „děsivé monstrum“, jak ji popisovali sousedé, ale obyčejná stará žena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu