válkaČeskoslovenskoobjevy

Skot postavil futuristický létající vlak, investoři se mu vysmáli, nezbohatl a naopak zemřel jako chudák

Smutný příběh Skota George Bennieho je smutnou ukázkou, že i geniální nadčasová myšlenka nestačí, aby člověk uspěl. Bennie už ve třicátých letech minulého století vynalezl vlak, který dnes používají mnohá velkoměsta. Jenže tehdy se to lidem zdálo příliš šílené.

Tomáš Chalupa 30. září 2014

Skot George Bennie byl po první světové válce posedlý myšlenkou, že postaví něco mezi vlakem a letadlem. V jeho hlavě se zrodil plán na stavbu něčeho, co dnes existuje v mnoha světových metropolích jako nadzemní rychlodráhy. Vlak na kolejnicích, které povedou nad zemí – railplane, což se dá přeložit jako vlakoletadlo.

Vlak se měl pohybovat nad běžnými kolejemi

Vlak se měl pohybovat nad běžnými kolejemi

A nezůstalo jen u plánů. Bennie skutečně dokázal sestrojit mimořádný stroj. Vysoce aerodynamický vlak ve tvaru jakési střely s vrtulemi na obou koncích. Pohyboval se po dvou kolejích. Jedna byla nad vlakem, podobně jako je tomu u lanovek, druhá pod ním. Vlak poháněly dva elektromotory a vlakoletadlo mělo jet až 200 kilometrů v hodině. Fantastická a velmi moderní konstrukce vznikla v roce 1930, což je opravdu neuvěřitelné.

Konstrukce vlaku je nadčasová

Konstrukce vlaku je nadčasová

Jenže neuvěřitelné to přišlo i tehdejším bankéřům a podnikatelům, což se ukázalo jako zásadní. Bennie sice měl postavenou testovací dráhu o délce 120 metrů poblíž Glasgowa, kde uspořádal velkou veřejnou prezentaci stroje za účasti novinářů a veřejnosti, ale ani to nestačilo. Přestože články a recenze na Bennieho Airspeed Railway byly velmi pochvalné, investoři se do projektu nehrnuli. Několik let se snažil najít kohokoliv, kdo by zafinancoval vznik první rychlodráhy. Jenže bankéři před ním zavírali dveře a jeho stroj jim přišel jako extravagantní a nebezpečný.

Vlak na testovací dráze

Vlak na testovací dráze

Bennie to nakonec vzdal. Po sedmi letech marného boje vyhlásil bankrot a v Milngavie po něm zůstala jen testovací dráha. Všechno včetně unikátního rychlovlaku nakonec skončilo ve šrotu. Benni zemřel jako chudák zcela zapomenut. A přitom jeho vynález předběhl dobu o desítky let. Jenže průkopníci to někdy mají těžké.

George Bennie

George Bennie

Další články

Zavří­t reklamu