Celý přenos z DARPA Challenge | zdroj: youtube.com


Skončila olympiáda robotů DARPA Challenge. Vyhrál korejský robot HUBO

TÉMATA: roboti | usa | soutěže

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2015 | 09:30

Každoroční soutěž o nejlepšího robota světa skončila v sobotu 6. června v Pomoně v Kalifornii. Pětadvacet největších firem z celého světa zabývajících se konstrukcí robotů poslalo své zástupce do tohoto klání, kde vítěz bere dva miliony dolarů a získává obrovskou prestiž.

Co vlastně na nejlepší roboty světa čeká? Musejí umět otevřít dveře, řídit auto, lézt a skákat, překonávat překážky a používat nástroje. Téma letošního ročníku je robot jako pomocník při katastrofě. Na vítěze čekala cena v podobě 2 milionů dolarů.

„Celá soutěž je naprojektována tak, aby byla mimořádně obtížná. Lidé mají představu o schopnostech robotů hlavně ze sci-fi filmů. My jim chceme ukázat, co umí dnešní roboti ve skutečnosti,“ říká Gill Pratt z organizačního výboru. Podle něj je jedno, jak jsou roboti pomalí a neohrabaní, protože i tak mohou splnit svůj úkol. „Vzpomeňme si na Fukušimu, kde byly oblasti, kam se prostě člověk nemohl dostat. To je úkol pro roboty,“ dodává Pratt.

Týmy konstruktérů robotů celé roky vyvíjely stroje schopné plnit úkoly, které před ně soutěž DARPA staví. „Máme ovládací ventil od potrubí, který musí umět náš robot otočit. Máme zeď a do té zdi musí robot udělat díru a projít skrz. Máme také povrch složený ze suti, po kterém se musí pohybovat,“ vyjmenovává některé úkoly John Seminatore z Valor Teamu. Nejtěžší je ale dostat robota z malého vozítka.   

Ostatně vůbec první DARPA Challenge v roce 2004 se točila právě kolem aut, ovšem automatických. Žádné vozítko tehdy závod nedokončilo, některá ujela sotva pár mil. Dnes už vozítka od Googlu jezdí bezpečně v USA. A právě to je podle Saminatoreho důkazem, že i když roboti selžou a nedokáží splnit úkol, jejich design se během dalších let vyvine a v budoucnu to pro ně už nebude takový problém. „Co na téhle věci miluju je, že uvádíme lidi do nových snů. Děláme to právě teď, ale dejte mi pět let, a budeme mít tyhle věci na středních školách,“ tvrdí učitel robotiky z univerzity v Nevadě Jonathan Daniels

VÝSLEDKY: 

Vítězem soutěže se stal nakonec korejský tým KAIST a jejich humanoidní robot HUBO, pohybující se na dvou nohách. Měl sice mírné problémy při běhu a provrtávání otvoru skrze zeď, ale jeho výkon byl celkově vyhodnocen jako nejlepší. Po prvním dni soutěže sice vedl robort Chimp z týmu Tartan Rescue, ale ve druhém dni se před něj dostal právě HUBO. Velkým zklamáním nejspíš byly výsledky jednoho z favoritů – robota Atlase z USA, který některé disciplíny, jako bylo vrtání, vůbec nedokončil. Favorit fanoušků Robosimian, na jehož vývoji se podílela NASA, zase nezvládl dát elektrický kabel do zásuvky. O vzrušující okamžiky a nejrůznější selhání robotů každopádně nebyla nouze. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2015 | 09:30

Zavří­t reklamu