Tyto hodiny jsou pro dnešní britské studenty problémem.

Tyto hodiny jsou pro dnešní britské studenty problémem. | zdroj: allthatsinteresting.com


Školy ve Velké Británii ruší kulaté analogové hodiny, studenti prý neví, kolik je hodin

TÉMATA: studenti | velká británie | školství | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 05. 2018 | 08:00

Učitelé na britských školách se nechali slyšet, že jejich žáci nepoznají, kolik je hodin. Tedy nepoznají to z kulatých nástěnných hodin, které visí na chodbách a ve třídách. Netuší pak, kolik mají času například na dokončení testu, a jsou z toho nervózní.

Do věci se vložila dokonce Association of School and College Leaders, která ústy Malcolma Trobeho sdělila, že dnešní děti prostě nemají potřebné dovednosti, aby dokázaly odečítat čas z ručičkových hodin. „Současná generace neumí tak dobře rozpoznat čas z analogových hodin jako ty předchozí. Vídají digitální hodiny na mobilech a na počítačích, jsou jim vystaveni všude,“  vysvětluje Trobe.

A tak se budou do učeben a tříd instalovat místo kulatých hodin digitální, kde je čas vyjádřen číslem, takže s jeho sledováním nemá problém vůbec nikdo. Toto rozhodnutí se ale setkalo i s kritikou. „Pokud někdo neumí poznat hodiny, neměl by být připuštěn ke zkoušce,“ napsal k diskusi pod článkem jeden z uživatelů. Studenti jsou podle mnohých naprosto neschopní, pokud nedokáží ani zjistit, kolik je hodin. Tomu částečně přitakává i Trobe: „Může být smutné, pokud mladí lidé u zkoušek nepoznají, kolik je hodin.“ Jediná cesta je podle něj začít tyto studenty znovu učit, jak se poznávají hodiny.

Věc má další konotace, které ukazují, že problémů bude více. Například pediatři hlásí, že některé děti jsou neschopné správně držet tužku nebo pero a něco s nimi napsat. Jsou obklopeny dotykovými displeji mobilů a tabletů, celé dny jen přejíždějí prsty sem a tam a pak je pro ně správný úchop tužky najednou problém. „K tomu, aby člověk správně držel tužku, je potřeba mít dobrou kontrolu nad svaly v prstech. Děti potřebují mnohem více příležitostí k tomu, aby si to nacvičily,“ upozorňuje doktorka Sally Payneová.

Zkrátka moderní technologie staví školství před výzvy, které by byly ještě před deseti lety naprosto nemyslitelné. Vývoj nejde jen kupředu, ale svým způsobem také pozadu, kdy zapomínáme a ztrácíme schopnosti, které byly dříve nepostradatelné pro život. Je to dobře, nebo špatně?

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 05. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu