válkaČeskoslovenskoobjevy

Školní experiment odhalil (ne)šokující skutečnost: Naše ruce jsou plné bakterií

Jaralee Metcalf je výchovná poradkyně, která pracuje s autistickými dětmi od školky až po šestou třídu. Se svou kolegyní Daynou Robertson nedávno zrealizovala experiment, který měl dětem názorně ukázat, jak moc je důležité pravidelně si umývat ruce. Sama se inspirovala na stránce dětské nemocnice C.S. Mott Children’s Hospital v michiganském Ann Arboru a jejím článku o testu čistých a špinavých rukou na chlebě.

„Učili jsme se zrovna o hnijícím listí a plísni, proto jsme se rozhodli pro tento experiment. Navíc se blížila chřipková sezóna,“ vypráví učitelka.

Společně s dětmi vložila pět krajíců bílého chleba do pěti plastových sáčků. Každý z nich se něčím odlišoval – první byl nedotčený kontrolní vzorek, druhého se dotkly neumyté ruce, třetího ruce umyté vodou a mýdlem, čtvrtého ruce, které byly očištěné pouze dezinfekcí, a poslední byl otřený o třídní počítač, který učitelka schválně nechala neočištěný. Poté už jen zbývalo sledovat, co se bude v následujících dnech dít.

Závěry zkoumání vás asi moc nepřekvapí, ale stejně je působivé vidět to na vlastní oči. Zatímco chléb osahaný čistýma rukama se skoro nezměnil, další dopadly o poznání hůř, jak se na nich vyřádily přejaté bakterie. Nepomohlo ani, když děti nahradily mýdlo a vodu dezinfekcí na ruce.

„Výsledky byly pro všechny šokující. Od té doby si daleko víc hlídáme hygienu. Do naší třídy chodí studenti z celé školy, aby si na vlastní oči prohlédli plesnivý chleba a naučili se něco o umývání rukou. Jako někdo, kdo je už nemocný z toho, že je nemocný z toho, že je nemocný – umývejte si své ruce! Připomínejte svým dětem, že si mají umývat ruce! A dezinfekce na ruce rozhodně není náhrada za mýdlo a vodu! Vůbec! Je to NECHUTNÉ!“ vyzývá rodiče Metcalf.

Zároveň připomíná, že stejně špatné je vypravovat nemocné děti do školy: „Pokud posíláte své nemocné děti do školy, všechny tím ohrožujete, a to včetně nás učitelů a našich rodin! Ráda bych apelovala na rodiče, aby nechávali své nemocné děti doma!“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu