válkaČeskoslovenskoobjevy

Školáci v Ghaně neměli počítače, tak jim je učitel musel v hodině informatiky nakreslit

Školáci v Ghaně neměli počítače, tak jim je učitel musel v hodině informatiky nakreslit
Zdroj: designyoutrust.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Fotografie z ghanské třídy, kde učitel vzdělával studenty ze základů Microsoft Wordu bez počítače, obletěly svět a staly se virálem. Právě díky nim se našlo také několik dobrotivců, kteří škole zaslali pomůcky.

Simona Knotkova 31. ledna 2019

Pokud chtějí čtrnáctiletí a patnáctiletí ghanští školáci pokračovat ve studiu na střední škole, musí podstoupit národní zkoušku. Její součástí je také test o informačních a komunikačních technologiích. Základní škola ve městě v Sekyedumase bohužel už od roku 2011 žádným počítačem nedisponovala. Tamní žáci proto neměli žádnou možnost, jak se počítačové dovednosti naučit v praxi.

Třiatřicetiletý učitel Richard Appiah Akoto ale nechtěl své svěřence připravit o cenné vědomosti a zvolil si alternativní formu výuky. Když nebyl k dispozici počítač, nezbývalo mu nic jiného než děti o Microsoft Wordu naučit přímo z tabule, kde jim celou podobu textového procesoru nakreslil. Snímky z netradiční hodiny informatiky publikoval na Facebooku, kde se dostaly k lidem z celého světa. A díky nim skutečně došlo ke změně.

Pomocnou ruku nejprve nabídl saúdský student doktorátu na Univerzitě v Leedsu Amirah Alharthi, který Akotovi zaslal laptop. „Už díky vyučování islámu jsem vždy chápal, jak klíčová je užitečná informace pro člověka a lidstvo. Také přemýšlím o tom, kolik géniů po celém světě jsme ztratili, protože ve srovnání s ostatními se jim nedostávalo příležitostí,“ sdělil v rozhovoru pro CNN.

Oddanost učitele nadchla také vzdělávací organizaci NIIT Ghana, která se stará o edukaci obyvatel v počítačové sféře. Do školy zaslala další laptop pro Akota, pět stolních počítačů a učebnice.

V neposlední řadě vzdal mladému ghanskému učiteli svou úctu samotný Microsoft, který ho pozval na mezinárodní konferenci v Singapuru. Zde se Akoto setkal s viceprezidentem celosvětového vzdělávání Microsoftu Anthonyn Salcitem.

„Tvá práce skutečně inspirovala svět. Ukazuje, kolik inovace, oddanosti a vášně mají učitelé ve snaze pomoci svým studentům a připravit je na budoucnost. V Microsoftu věříme, že učitelé jsou hrdinové a posunují hranice možného,“ nechal se slyšet Salcito ve svém projevu k Akotovi.

Konec dobrý, všechno dobré.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu