válkaČeskoslovenskoobjevy

Škola pod stromy a na čerstvém vzduchu? Před válkou to bylo v Evropě běžné

Škola pod stromy a na čerstvém vzduchu? Před válkou to bylo v Evropě běžné
Zdroj: allday.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

Školu si většina z nás pamatuje jako třídu, kde se celý den sedí v lavici před tabulí a naslouchá se učiteli. Ovšem před druhou světovou válkou bylo běžné, že se učilo venku pod otevřeným nebem. Čerstvý vzduch měl pomáhat dětem lépe se soustředit a myslet, a vůbec učinit vzdělávací proces po všech stránkách příjemnější.

Tomáš Chalupa 9. června 2016

V Evropě vznikaly první venkovní školy už na začátku 20. století. Výuka na čerstvém vzduchu byla považována za skvělou prevenci tuberkulózy. Vůbec první škola tohoto typu byla otevřena v Charlottenburgu v Německu. V roce 1937 jich bylo jen ve Velké Británii už nejméně 96. Ani v USA nezůstali pozadu a první venkovní třídu otevřeli v roce 1908 na Rhode Islandu. V roce 1922 byla ustavena mezinárodní organizace Liga za vzdělávání pod otevřeným nebem, která propagovala tento typ výuky.

Kde nebylo možné mít celou třídu venku, tam se budovaly alespoň terasy nebo se využívaly střechy škol. Některé školy měly otevírací střechu právě za účelem open-air vzdělávání. Některé třídy byly dokonce umístěny na plážích u moře. Takže po výuce mohly děti, které měly na sobě plavky, rovnou naskákat do vody. Je otázka, kam se všechny tyto inovativní myšlenky poděly a proč je dnes výuka realizována jen ve školních budovách.

Další články

Zavří­t reklamu