válkaČeskoslovenskoobjevy

Škola snů, kde si můžeš zapálit přímo ve třídě!

Máš chuť na cigaretu? Klidně si zapal. Rád by ses projel na motorce po školním pozemku? Proč ne? V naší škole si můžeš dělat, co chceš.

blondie 1. září 2014

Škola, o které sní snad každý žák, skutečně existovala. Už v 50. letech ji v anglickém hrabství Hertfordshire založil bývalý student teologie James East. Vzdělávání v ní nebylo tou nejdůležitější metou, jíž by měl student dosáhnout. Vyučovací hodiny proto nebyly povinné, nýbrž zcela dobrovolné. Student mohl kdykoli opustit vyučování a jít si „dát šlofíka“ nebo se projet po školním pozemku na motorce.

„Žák by měl v první řadě najít sám sebe,“ prohlašoval James East, když v jeho škole v roce 1961 natáčeli britští filmaři. Jak vidno z filmového týdeníku, studenti Burgess Hill School nebyli svázáni naprosto žádnými pravidly, žádným školním řádem, žádným povinným nošením školních uniforem.

V internátní škole Burgess Hill se mohlo i kouřit

V internátní škole Burgess Hill se mohlo i kouřit

Tolerance zašla tak daleko, že si žák mohl zapálit cigaretu i přímo ve třídě. „Děcka v tomhle věku obvykle kouří a já bych raději o tom věděl, než aby to někde dělali potají,“ zdůvodnil James East svou benevolenci. Byl přesvědčen, že když se dětem něco slepě zakáže, určitě se budou snažit zákaz obejít. Zakázané jablko totiž více chutná. „Chceme jim umožnit, aby si sami přišli na to, které konvence jsou dobré a které špatné,“ vysvětloval liberální ředitel. „Kromě toho kouření uklidňuje,“ neopomněl zdůraznit.

Den končil v nejsvobodnější škole na světě jak jinak než divokým rokenrolem. Mezi kroutícími se tanečními páry se proplétali cyklisté na kolech. „Nenaučíme se tu víc než v obyčejné škole,“ připustili studenti, „ale zato se nám dostává jiných výhod, například toho, že jsme šťastní,“ dodali.

Další články

Zavří­t reklamu