válkaČeskoslovenskoobjevy

Skok ze stratosféry: takhle neskáče sportovec, ale šedesátiletý viceprezident Googlu!

Byl to viceprezident Googlu Alan Eustace, kdo loni v říjnu překonal rekordní skok rakouského vojenského pilota a specialisty na skoky z extrémních výšek Felixe Baumgartnera. Ze svých vlastních zdrojů si Eustace nechal vyvinout balón i speciální skafandr. A pak skočil z výšky 41 kilometrů.

Tomáš Chalupa 1. března 2015

Eustacovi je přitom už skoro šedesát let, ale přesto si troufl na tuto mimořádně nebezpečnou záležitost. Heliem naplněný balon ho vynesl až do výšky 41 419 metrů, tedy až do horních vrstev stratosféry. Eustace nebyl na rozdíl od Baumgartnera v žádné gondole, jednoduše stoupal vzhůru zavěšen za balon ve speciálním skafandru. To trvalo dvě a půl hodiny, a když Eustace konečně dosáhl stanovené výšky, další půl hodinu se jen kochal neuvěřitelným výhledem. Dolů pak padal volným pádem něco přes čtyři minuty. Během pádu dosáhl rychlosti 1 300 kilometrů v hodině, čímž překonal rychlost zvuku.

Eustace celý projekt chystal několik let pouze s malým týmem. Neinformoval média ani nechtěl podporu firmy Google. Teprve na samotný seskok pozval několik novinářů. Na rozdíl od Baumgartnera nechtěl, aby jeho přípravy i celou akci sledoval svět online na internetu. Svým odvážným kouskem si nicméně vysloužil nominaci na letošní světovou sportovní cenu Laureus pro extrémního sportovce roku, která se bude udělovat 15. dubna v Šanghaji.

Další články

Zavří­t reklamu