válkaČeskoslovenskoobjevy

Škoda se zaskvěla. Model Dynamic bere dech i po 80 letech

Škoda se zaskvěla. Model Dynamic bere dech i po 80 letech
Zdroj: carscoops.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Tradiční setkání veteránů Schloss Bensberg Classic u Kolína nad Rýnem je vždy velkou událostí. Česká automobilka Škoda se zde blýskla unikátním prototypem Škoda 935 Dynamic. Auto, jehož design je nadčasový a vpravdě světový.

Tomáš Chalupa 23. července 2015

Škoda 935 Dynamic byl koncepční prototyp, který vzbudil velký ohlas už při své premiéře na pražském autosalonu v dubnu 1935. Především proudnicovitý design karoserie byl doslova revoluční novinkou v celém automobilovém světě. Šlo o zajímavý experiment a tehdejší konstrukční modernu. Navíc Škodovka byla velmi lehká díky použití hliníku a oceli.

Dynamic byl poháněn kapalinou chlazeným čtyřválcovým motorem o výkonu 40kW a objemu 1995 cm3. Vozidlo bylo vybaveno francouzskou čtyřstupňovou poloautomatickou převodovkou Cotai. Maximální rychlost se pohybovala kolem 140 km/h.

Experimentální vůz byl vyroben pouze v jediném exempláři. Byl testován a měl sloužit k dalšímu vývoji a výzkumu. Místo toho jej Škodovka v roce 1939 prodala soukromému zájemci. V soukromých rukou pak bylo vozidlo až do roku 1968, kdy jej automobilka odkoupila zpět. V roce 2012 začala rozsáhlá renovace tohoto uměleckého díla na čtyřech kolech.

Další články

Zavří­t reklamu