válkaČeskoslovenskoobjevy

Skleněná podlaha v irském obchodě odkrývá středověký dům

Skleněná podlaha v irském obchodě odkrývá středověký dům
Zdroj: rte.ie

Nákup s prohlídkou archeologické lokace mohou spojit návštěvníci obchodu v Dublinu. Na místě nového Lidlu byly vykopány pozůstatky středověkého domu.

Simona Knotkova 31. října 2020

Za historií a kulturou můžete jít i do běžného obchodu. Minimálně to platí v Lidlu, který před nedávnem vyrostl v irském Dublinu. Před položením první cihly se na místo nové pobočky nákupního řetězce podívali archeologové, kteří zde během výkopových prací objevili zbytky domu z 11. století. Zatímco jindy by byly pozůstatky středověké stavby možná překryty a obchod by vznikl nad nimi, archeologové se rozhodli, že tento objev zpřístupní široké veřejnosti. Díky skleněné podlaze se každý z návštěvníků obchodu může nad bývalým historickým sídlem projít a na vlastní oči si ho prohlédnout.

Thumbnail # Prosklená podlaha brněnské vinotéky odhaluje rotundu z 11. století
Mohlo by Vás zajímat:

Prosklená podlaha brněnské vinotéky odhaluje rotundu z 11. století

„Úžasnou věcí je, že se jedná o stavbu každodenního života. Je to místo, kde žili lidé. Místo, kde lidé každý večer seděli a dělali řemeslné práce, zatímco seděli kolem ohně. Můžete si představovat, jak se tam společně smáli, vtipkovali nebo z různých důvodů ronili slzy,“ sdělil novinářům člen archeologického týmu Paul Duffy.

Dodává, že dům byl z neznámých příčin přestavěn, což odkazuje na odolnost tehdejšího lidu. „Při prohlížení takových staveb člověka napadne, jakým násilným událostem a katastrofickým morům museli být jejich obyvatelé asi vystaveni. Skutečnost, že tento dům nebyl přestavěný pouze jednou, ale pravděpodobně dvakrát, ukazuje, jak odolní a pevní tehdejší lidé byli. A my jsme stejní. Jsme úplně stejní jako lidé, kteří zde v té době žili.“

Kromě domu byly na místě navíc objeveny zbytky padací jámy z 18. století, která dřív patřila k divadlu na Aungier Street. Také tuto stavební relikvii si mohou zákazníci nakupující v irském obchodě prohlédnout.

„Jsme potěšení, že tak významná část divadla byla objevena, rozpoznána a nyní je vystavena veřejnosti. Myslím, že je skutečně fantastické, že ji Lidl vystavuje přímo před svými pokladnami,“ nechala se pro zpravodajství RTÉ News slyšet archeoložka Linzi Simpson.

Další články

Zavří­t reklamu