Takto vypadaly závody ve skijoringu v Norsku na počátku 20. století.

Takto vypadaly závody ve skijoringu v Norsku na počátku 20. století. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Skijöring s koňmi byla oblíbená zábava v mnoha zemích

TÉMATA: sport | koně | norsko | severské země | lyže

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2020 | 10:00

Skijöring je sport, který je populární ve všech skandinávských zemích. Ježdění na lyžích tažených zvířaty nebo stroji je dodnes výsadním sportem severských národů. Na počátku 20. století byl nejpopulárnější skijöring s koňmi.

Samotný skijöring s koňmi nemusel být přímo závodním sportem, ale spíše kratochvílí pro široké masy, jak dokládají fotografie. Závodní varianta měla přesná pravidla a byla velmi populární ve Švédsku, Norsku nebo Finsku, ale také Rusku, Francii nebo Švýcarsku. Tento sport si dokonce našel cestu i za oceán do USA. Jsou zmínky o rekreačních jízdách v Lake Placid z roku 1915 či Hannoveru v New Hampshire. V roce 1924 se jely závody v Chamonix v rámci Týdne zimních sportů. Předvedení mimo soutěž proběhlo i o dva roky později na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.

Samotný závod probíhá tak, že se ho účastní vždy dvoučlenný tým a kůň. Jeden jezdec jede na koni, druhý na lyžích, které kůň táhne v bezpečné vzdálenosti za sebou. Lyžař nemá hůlky, oběma rukama se drží provazu. Jezdí se většinou na otevřených zasněžených plochách nebo i v ulicích města. V malé míře se používaly také dostihové dráhy. Jízdní dráha je plná nejrůznějších skokánků, můstků a branek, kterými je třeba projet. To závody dělá dramatičtější, ale také nebezpečnější. V některých závodech je dokonce nutné, aby lyžař při průjezdu kolem sebral z háčku kroužek, aby kolo bylo platné.

Skijöring za koněm je považován za nebezpečnější než za psím spřežením. Výsledná rychlost je totiž vyšší a právě nejrůznější skokánky a překážky celou věc ještě znesnadňovaly. Závody v koňském skijöringu se přesto konají i v dnešní době. Populární jsou závody ve Svatém Mořici, kde se jede speciální varianta bez žokeje. Jezdec na lyžích tak v podstatě řídí koně. Trať je dlouhá 2700 metrů a průměrná rychlost koně činí 42 km/h. Zkrátka tenhle sport rozhodně není nic pro třasořitky.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu