válkaČeskoslovenskoobjevy

Skijöring s koňmi byla oblíbená zábava v mnoha zemích

Skijöring s koňmi byla oblíbená zábava v mnoha zemích
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Skijöring je sport, který je populární ve všech skandinávských zemích. Ježdění na lyžích tažených zvířaty nebo stroji je dodnes výsadním sportem severských národů. Na počátku 20. století byl nejpopulárnější skijöring s koňmi.

Tomáš Chalupa 15. června 2020

Samotný skijöring s koňmi nemusel být přímo závodním sportem, ale spíše kratochvílí pro široké masy, jak dokládají fotografie. Závodní varianta měla přesná pravidla a byla velmi populární ve Švédsku, Norsku nebo Finsku, ale také Rusku, Francii nebo Švýcarsku. Tento sport si dokonce našel cestu i za oceán do USA. Jsou zmínky o rekreačních jízdách v Lake Placid z roku 1915 či Hannoveru v New Hampshire. V roce 1924 se jely závody v Chamonix v rámci Týdne zimních sportů. Předvedení mimo soutěž proběhlo i o dva roky později na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.

Samotný závod probíhá tak, že se ho účastní vždy dvoučlenný tým a kůň. Jeden jezdec jede na koni, druhý na lyžích, které kůň táhne v bezpečné vzdálenosti za sebou. Lyžař nemá hůlky, oběma rukama se drží provazu. Jezdí se většinou na otevřených zasněžených plochách nebo i v ulicích města. V malé míře se používaly také dostihové dráhy. Jízdní dráha je plná nejrůznějších skokánků, můstků a branek, kterými je třeba projet. To závody dělá dramatičtější, ale také nebezpečnější. V některých závodech je dokonce nutné, aby lyžař při průjezdu kolem sebral z háčku kroužek, aby kolo bylo platné.

Skijöring za koněm je považován za nebezpečnější než za psím spřežením. Výsledná rychlost je totiž vyšší a právě nejrůznější skokánky a překážky celou věc ještě znesnadňovaly. Závody v koňském skijöringu se přesto konají i v dnešní době. Populární jsou závody ve Svatém Mořici, kde se jede speciální varianta bez žokeje. Jezdec na lyžích tak v podstatě řídí koně. Trať je dlouhá 2700 metrů a průměrná rychlost koně činí 42 km/h. Zkrátka tenhle sport rozhodně není nic pro třasořitky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu