válkaČeskoslovenskoobjevy

Skenování prokázalo, že některé mumie mají uvnitř mozek i další orgány

Skenování prokázalo, že některé mumie mají uvnitř mozek i další orgány
Zdroj: S Zesch a kol. PLOS One 2020, CC BY 4.0
+ 9 fotek+ 10 fotek

Vědci podrobili zkoumání egyptské mumie nalezené už před 400 lety. Použili k tomu CT tomografii, aby se podívali, co je uvnitř mumifikovaných těl. Zjistili, že mumie mají stále mozky i některé další orgány.

Tomáš Chalupa 9. července 2021

Mumie jsou staré zhruba 1700 let, a pocházejí tak z pozdního římského období. Jsou to unikátní mumie zabalené do štuky (anglicky stucco shrouded mummy), jediné tohoto druhu, které se dochovaly na egyptském pohřebišti Sakkáře. Po svém objevení počátkem 17. století všechny tři mumie skončily v drážďanských uměleckých sbírkách.

Tyto mumie jsou  jedinečné ve způsobu, jakým byly pohřbeny. Jednalo se o složitý proces, kdy bylo tělo umístěno na dřevěnou desku a baleno do textilu, sádry, zlaté kartonáže. Vnější obal mumie byl na závěr vyzdoben portrétem zesnulého, nesoucí patrné stopy římského vlivu. Součástí mumií byly také náhrdelníky a mince, které měly sloužit jako platidlo převozníku Charónovi do říše mrtvých.

Thumbnail # Miniaturní egyptská mumie vydala temné tajemství
Mohlo by Vás zajímat:

Miniaturní egyptská mumie vydala temné tajemství

Tomografie ukázala, že v mumiích se nachází tělo muže ve věku mezi 20 až 30 lety, ženy 30 – 40 let staré a dívky ve věku 17 – 19 let. Právě mumie této dívky obsahuje nejvíce tělesných orgánů včetně částí mozku, který zcela zjevně nebyl po smrti vyndán z lebky. V lebce muže žádný mozek není, ale současně se neukazují žádné známky toho, že byl vysán nosními otvory, jako se to běžně dělalo zejména v období takzvané Nové říše za 18. až 20. dynastie. Přítomnost mozku u mumie dívky tak může ukazovat na postupné upouštění od této praxe. Co se s mozkem muže stalo, je tak malá záhada. Rovněž není známá příčina úmrtí všech třech nebožtíků.

Projekt průzkumu těchto tří mumií je realizován v Reiss Engelhorn Museu v Mannheimu. Výsledky analýzy byly zveřejněny ve vědeckém magazínu PLOS ONE.

Další články

Zavří­t reklamu