válkaČeskoslovenskoobjevy

Škaredá rybka ofináč sarkastický umí pořádně vyděsit

Neoclinus Blanchardi, ofináč sarkastický, je malá ryba z čeledi paprskoploutví, řádu ostnoploutví a čeledi slizounkovití. Je to opravdu děsivá ryba, i když na první pohled to tak nevypadá.

Tomáš Chalupa 6. února 2019

Ofináč sarkastický žije v pacifických vodách od San Francisca po Mexiko. Pohybuje se v hloubkách mezi 3 až 75 metry. Tyto ryby jsou většinu času skryté ve svém úkrytu, ze kterého přepadávají kořist. Jejich úkryt je místo, které zuřivě střeží a chrání před jinými rybami nejen svého druhu. Používají k tomu speciální lem kolem ústní dutiny, který umí bleskově výrazně rozšířit. Také své čelisti umí roztáhnout ve větším úhlu, než je běžné. Není divu, že pak taková rybka vypadá opravdu děsivě, zvláště když je naštvaná.

Nejlépe jsou tyto jejich schopnosti vidět v bitvách, které spolu svádějí jednotliví samci. Ti na sebe hrozivě otvírají tlamy a jejich lemy září všemi barvami. Nedochází při nich ke zranění, je to všechno jen jedna velká paráda, při které se samci snaží ukázat, kdo je z nich větší. Pak jeden zpravidla odpluje hledat si jiný úkryt.

Podle některých vědců mohou barvy na lemu sloužit také ke komunikaci. Co si ale takové rybky mezi sebou mohou povídat, když na každého souseda jen otevírají tlamu, není vůbec jasné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu