Tři sourozenci se stali nedobrovolným nástrojem badatelů.

Tři sourozenci se stali nedobrovolným nástrojem badatelů. | zdroj: odditycentral.com


Skandální experiment rozdělil sourozence. Až v dospělosti se dozvěděli, že jsou z trojčat

TÉMATA: usa | sociální experimenty | sourozenci

user-avatar

Simona Knotková

22. 02. 2018 | 12:45

Na letošním filmovém festivalu v Sundance získal speciální cenu poroty dokument Three Identical Strangers (Tři identičtí cizinci). Vypráví o skutečném případu z USA.

Když v roce 1980 nastoupil Robert Shafran do newyorské Sullivan County Community College, stalo se něco divného. Lidé na chodbách ho zdravili jako starého známého a povídali si s ním. Navíc mu říkali Eddy. Nejednalo se o vtip. Od spolubydlícího Michaela Domitze se dozvěděl, že školu loni navštěvoval nějaký Eddy Galland, který vypadal, mluvil a choval se úplně stejně jako on.

Robert a Eddy se brzy setkali a po dalším pátrání se dozvěděli podstatnou skutečnost – oba dva se jako dvojčata narodili 12. července 1961 na Long Islandu a byli posláni do jiných adoptivních rodin. Tím ale senzace nekončila. Poté, co jejich příběh medializovaly noviny, se přihlásil třetí bratr David Kellman a z dvojčat byla rázem trojčata.

Každý z bratrů vyrůstal v jiných sociálních podmínkách. Přesto měli stejné vlastnosti, stejné zájmy či třeba stejné chutě

"Naše první setkání bylo naprosto surreální. Poté ale začala nejradostnější etapa mého života, která trvala hodně dlouho," vzpomíná Robert. Sourozenci se nastěhovali do stejného bytu a začali navštěvovat i stejné studijní kurzy. Společně se snažili získat další informace ohledně rozdělení. Pravda je šokovala. Podle zjištěných informací totiž posloužili jako materiál pro sociální experiment.

Psychiatr Peter Neubauer během své kariéry zkoumal, nakolik ovlivňují život dítěte vrozené vlastnosti a nakolik výchova. K výsledkům mu měla dopomoci právě dvojčata a trojčata, která byla odložena do kojeneckých ústavů. Neubauer se postaral o to, aby sourozenci byli dáni do odlišných adoptivních rodin. Noví rodiče stejně jako adoptivní agentura o tom přitom neměli ani tušení. Jednou za rok chodily rodiny s chlapci na vyšetření a testy, které skrytě monitorovaly vývoj dítěte.

Robert a David na projekci dokumentu

"David začal mluvit velmi brzo. Pamatuju si, jak jsem ho jednoho dne šla vzbudit a on mi řekl: 'Mám bratra'. O jeho imaginárním bratrovi jsme se pak často bavili. Později se ukázalo, že všichni tři chlapci trpěli úzkostí z odtržení v raném věku, a zpětně už všechno dávalo smysl," říká Claire Kellman, Davidova náhradní matka.

Dodnes se muži spravedlnosti nedočkali a stále se soudí s lidmi, kteří se měli na experimentu podílet. Robert a David jsou v tom už bohužel sami; Eddy si kvůli vleklým depresím vzal ve 33 letech dobrovolně život.

Autor kontroverzní studie Neubauer zemřel v roce 2008. Svých činů nikdy nelitoval a až do smrti byl přesvědčen, že rozdělením sourozenců udělal správnou věc.

user-avatar

Simona Knotková

22. 02. 2018 | 12:45

Zavří­t reklamu